Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu kuyumculuk ve takı tasarımı programının incelenmesi
Examination of Beypazari Technical Science Vocational College jewellery and jewel design program
- Tez No: 218931
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Crafts
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın amacı Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programının, öğrencileri görüşlerine göre incelenmesidir.Araştırmanın evrenini, Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programında 2006-2007 yılları arasında eğitim alan 60 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşıldığı için örneklem alınmamıştır. Bu araştırma kapsamında, öğrencilere anket formu uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırma sonucunda; Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı öğrencilerinin kendi tercihleri olması sebebiyle bölüm derslerine severek katıldıkları görülmüştür. Atölyelerde temel araçların bulunduğu fakat sayı, büyüklük, donanım ve teknolojik açıdan açısında yeterli olmadıkları tespit edilmiştir. Kuyumculuk alan dersleri ve çizim dersleri dışındaki derslerin saatleri yeterli bulunmuş ve öğrencilerin beklentilerini karşıladıkları görülmüştür.Derslerin içerikleri, öğretim yöntemleri yeterli ve alınan eğitim iş hayatına uygun olduğu tespit edilmiştir. Derslerde kullanılan kaynaklar yetersizdir. Derslerde yapılan ürünler ve piyasadaki ürünler arasında kısmen benzerlik olduğu görüşmüştür. Öğrenciler ürünlerinde yeni teknikler kullanmakta ve öğrencilerin ortaya çıkarma güçlerini kullanmaları sağlanarak yaratıcılıklarını geliştirmelerine imkan verilmektedir. Öğrencilerin çoğunluğu malzeme temininde kısmen zorluk çekmektedir. Derslerde yapılan ürünlerin satma ve sergileme imkanlarının kısmen olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to analyze the subject according to the opinions of students of Beypazari Technical Science Vocational College Jewellery and Jewel Design Program.The main study group of research is 60 students of Beypazari Technical Science Vocational College Jewellery and Jewel Design Program that studied during the 2006-2007 terms. During the research, as whole main target group had been reached, sampling has not being considered. In this research area, students have been subjected to the questionnaires. The frequency and percentage analyzes of questionnaire findings has been analyzed by using SPSS software.As a result of the research, it is observed that Vocational College Jewellery and Jewel Design Program students had attended the courses offered by department eagerly. It is also observed that numbers of materials at workshops are satisfactory but not inadequate as numerically, sizably, technologically and in equipmental terms. It is concluded that class hours are generally adequate except jewellry and design courses.It is observed that content of the courses and education techniques used in courses are capable enough to prepare students to their future carrier plans. On the other hand sources used in course are not sufficient. It is concluded that products those designed during these courses are similar to actual products in the market.Students are able to use new techniques during their production processes and encouraged to deduce their design facilities in order to increase creativity. Most of the students suffer particular difficulties about supply of materials. In addition to that facility of marketing and exhibition of the products is also limited.