Köroğlu Destanı'nın Uygur versiyonu (metin-aktarma-inceleme)
The Uighur version of the Koroglu Epic (text-adaptation-analysis)
  1. Tez No: 218956
  2. Yazar: REYHAN GÖKBEN SALUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 560
Özet
Köroğlu Destanı, Türk milletinin ortak kültür mirasını, tarihini ve folklorunu yansıtan bir abidedir. Uygur sahası kahramanlık destanları içinde“Emir Göroğlu Destanı”önemli bir yere sahiptir. Köroğlu Destanı'na ait ilk tarihî tabakaların Türklerin kültürel ve siyasi birlik dönemlerine ait olduğunu ve daha sonra destanın tarihî süreç içinde zenginleştiğini söyleyebiriz. Köroğlu Destanı'nın doğu versiyonlarından biri olan“Emir Göroğlu”, Oğuznamelerde ve Köroğlu Destanı'nın diğer versiyonlarında yansıyan ana çatıdan ve kültürel yapıdan farklı unsurlar ihtiva etmemektedir. Ayrıca, Emir Göroğlu Destanı Uygur Türklerinin destan geleneklerine has unsurları yansıtmaktadır. Destanda göze çarpan en önemli husus ise, yerleşik hayata ait motiflerin yoğun olarak işlenmesidir. Aynı zamanda Emir Göroğlu Destanı, kahramanın ve atının zuhuru bölümüyle diğer versiyonlardan farklı bir motif dizisine sahip görünmektedir.1.Uygur Türkleri2.Köroğlu Destanı3.Emir Göroğlu Destanı4.Şahıs, Yer ve Boy ? Kavim Adları5.Yerleşik Hayatı Yansıtan Motifler
Özet (Çeviri)
The Köroğlu Epic is a monument that reflects the collective culture, history and folklore of the Turkish nation. ?Emir Göroğlu Epic? has an important place among the Uighur field of heroic epics. It can be said that the first historical sheets of the Köroğlu Epic belongs to the peroid of cultural and political unity of the Turks and that the epic was later enriched during historical process. ?Emir Göroğlu? is one of the eastern versions of the Köroğlu Epic and it does not include elements different from the main framework and culture which are reflected in Oğuzname?s and in the other versions of Köroğlu. Moreover, Emir Göroğlu Epic reflects elements that are unique to the epic traditions of the Uighur Turks. The most important element that stands out in the epic is the intense use of motifs about settled life. Also, in the Emir Göroğlu Epic the parts about the hero and the coming of his horse appear to exhibit a series of motifs that are different from the other versions.1.The Uighur Turks2.The Köroğlu Epic3.The Emir Göroğlu Epic4.Hero, Place and Clan ? Tribe Names5.Motifs Reflecting Settled Life