Suç veya kabahat olarak kaçakçılık fiilleri
Smuggling acts crime or misdemeanor
  1. Tez No: 218955
  2. Yazar: HÜSEYİN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 5. maddesinde, bu Kanunun genel hükümlerinin özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanacağı belirtilmiştir. Yine 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 3. maddesinde, bu Kanunun genel hükümlerinin diğer kanunlardaki kabahatler hakkında da uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Bu düzenlemeler karşısında, özel ceza kanunu niteliği taşıyan 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun değiştirilip yeni Ceza Hukuku sistemimize uyarlanması zarureti ortaya çıkmıştır. Bu uyarlama, büyük ve kapsamlı değişiklikler gerektireceği için, 4926 sayılı Kanun tamamen ilga edilip yerine 31 Mart 2007 tarihinde 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu yürürlüğe girmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Article 5 of the Turkish Criminal Code, it had been stipulated that general provisions of this Law shall also be applied to special criminal codes and the crimes stipulated in the laws including penalties. Additionally, in the Article 3 of the Misdemeanor Law, Law Number: 5326, it had been stipulated that general provisions in this Law shall also be applied to misdemeanors stipulated in other Laws. In parallel to these stipulations, amendments in the Law regarding Fighting against Smuggling, Law Number: 4926 (which is deemed as a special code) and its adaptation in accordance with our new Criminal Code System had become obligatory. As this adaptation will require structural and detailed amendments, the Law Number: 4926 had been entirely abrogated and the new Law regarding Fighting against Smuggling, Law Number: 5607 had been put into force on March 31st 2007.