Sadettin Nüzhet Ergun'un halk edebiyatı araştırmaları
Folk literature researchies of Sadettin Nüzhet Ergun
  1. Tez No: 218963
  2. Yazar: GÜLSÜM NİLGÜN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu çalışma, Sadettin Nüzhet Ergun'un hayatı ve eserlerini tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Fakat Türk edebiyatının her sahasında eserler vermiş olan Ergun'un, özellikle halk edebiyatı çalışmaları seçilerek, çalışma sınırlandırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, ansiklopedi ve antolojilerden yaralanarak, Sadettin Nüzhet'in hayatı ile ilgili bilgiler tespit edilmiş; buradan hareketle, kitapları ve makaleleri elde edilmiştir. Halk edebiyatına dair eski yazı makaleler Latin harflerine çevrilerek, çalışmaya dâhil edilmiştir. Ayrıca, elde edilen kitap ve makalelerin bibliyografyası hazırlanmıştır. Sonuç olarak söylenebilir ki Türk edebiyatı tarihinde önemli bir yere sahip olan Sadettin Nüzhet Ergun, özellikle halk edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla ilklere imza atmıştır. Hazırladığı âşık monografileri ve topladığı Bektaşi şiirleriyle, bu alanda yapılacak yeni çalışmalara öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to present life and works of Sadettin Nüzhet Ergun. But the thesis was especially limited with Ergun?s Türkish folk literatüre works because of Sadettin Nüzhet worked at every field of Türkish literatüre. At the first stage of thesis, knowledges that about S. Nüzhet?s life were collected from encyclopedias and antologies and than, his books and articles were got. in this way. Articles which pertain to folk literatüre and written in Arabian alphabet, were translated in Latin alphabet and they were inserted in to the thesis. Also, bibliography of his books and articles was prepared. We can say at result that Sadettin Nüzhet Ergun who have an important place in Türkish literatüre history, did first works, especially in his folk literatüre works. So he was innivator of new works which will be do at this field with was prepared minstrel monographies and was collected Bektashi poems.