Cumhuriyet Döneminde bir eğitim modeli olan Ankara Atatürk Lisesi
Ankara Atatürk High School, an educational model during the Republican Period
- Tez No: 218992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Osmanlı Devleti'nin gerilemeye başlamasından itibaren yapılan ıslahat hareketlerinde özellikle askeri alanda yeniliklere ağırlık verildiğini görmekteyiz. Eğitim, uygarlıkların gelişiminde ve ilerlemesinde büyük bir rol oynamakta ancak süreç içerisinde önemli tedbirler ve gelişmeler gösterilemediği taktirde beraberinde geri dönüşümü olmayan sorunları doğurmaktadır. Türk Eğitim Tarihi'ne çok büyük emeği olan ve nice başarılı, idealist yeni nesiller yetiştiren ve kurulduğu yıldan itibaren çağın ilerisinde sağlamış olduğu imkanlarla eğitim veren ve Galatasaray Lisesi'nden sonra Anadolu'da kurulan ilk idadi olan Ankara Atatürk Lisesi eğitim anlayışı, mimarisi, 120 yıllık geçmişi ve devam eden başarılarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihine ışık tutmaktadır. Büyük Atatürk'ün bizzat kendisinin teşrif ettiği, derslere katılarak öğrencilerle tek tek ilgilendiği ve imtihan ettiği, not cetvelini imzaladığı, başarılı öğrencilere sahip çıkıp maddi ve manevi olarak desteklediği, ölümünden önce kendi adını verdiği ilk ve tek lise olan Ankara Atatürk Lisesi tarihi zenginliğinin yanı sıra farkını da ortaya koymaktadır. Bu nedenle Ankara Atatürk Lisesi, Cumhuriyet Tarihimizin bir eğitim modeli ve üzerinde tez çalışması ve projesi olarak ele alınması gereken bir kaynaktır. Bu çalışmada öncelikle Türk Eğitim Tarihine genel bir bakış açısı çizerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından itibaren değişen ve gelişen inkılapların ülkemize ve milletimize katkılarının yanı sıra Ankara'nın ve Ankara Atatürk Lisesi'nin tarihi sürecini de ele alacağım. Tez çalışmam sırasında Türkçe,İngilizce ve Fransızca özetinin yanı sıra video ve birbirinden değerli tarihi resimlerde tezde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The model of teaching of the Republic, Atatürkcollege of Ankara, section History, Thesis High of licence of the historyof the Republic of Turkey, Ankara 2006.Since the beginning of the decline of the Othoman Empire, we notice that themovements of modernization especially become great extensive in the military field.Teaching plays a great part in the development and the projection of civilizationsbut during the process if important prudences and evolutions do not appear thatgenerated irreversible problems.“The Atatürk college of Ankara”, with its design ofteaching, its past 120 years and its progressive successes, illuminates the history ofthe Republic of Turkey. This college brought a great work and care, a new idealisticgenerations to the history of Turkish teaching. Since its foundation, it brought meansadvanced to the education of the country. After the college of Galatasaray, it was thefirst to bring its services in the educational field in Anatolia. The Atatürk College ofAnkara was distinguished not only with its last enriching from the other educationalestablishments by its time but also with the visit in person of the Great Pasha“Mustafa Kemal known as Atatürk”, it honoured the courses while being occupiedpersonally with the students. The Pasha helped most talented financially andsentimentally, it their autographié their slats as a sign of remembering. It is the onlyschool establishment allotting its name to him to the college before its death. For thisreason the Atatürk College of Ankara is a model of education of the history of ourRepublic and must be held like great source for the theses concerning the models ofteaching. The purpose of this work is principal to create a general vision of the historyof education Turkish. I will firstly tackle the subject of the contribution of theeducational revolutions to our nation and our country since the proclamation of theRepublic of Turkey and in the second place the past of the Atatürk College of Ankaraand Ankara.During my thesis, I will use a process usually employed nowadays which is thehistory speaking. You will find information on the history of the Atatürk College ofAnkara coming directly from the written memories of the graduates in life.