Balkan Savaşları'nda Edirne
Edirne in Balkan Wars
  1. Tez No: 218994
  2. Yazar: TOGAY SEÇKİN BİRBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Balkan Savaşları Osmanlı Devleti'nin yıkılış sürecini hızlandıran üç büyük savaştan ikincisidir. Trablusgarp Savaşı'nın hemen ardından patlak veren bu savaş neticesinde Osmanlı Devleti, Doğu Trakya dışındaki bütün Avrupa topraklarını kaybetmiştir.Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ ile yapılan bu savaşlarda Osmanlı ordusu çok kısa bir süre içerisinde bütün cephelerde mağlup olmuştur. Balkan Savaşları esnasında kuşatma altında bulunan Edirne, İşkodra ve Yanya kentleri büyük bir kahramanlık örneği göstermiş ve düşman ordularına karşı her türlü imkânsızlığa rağmen uzun süre direnebilmiştir.Mehmed Şükrü Paşa komutasında bulunan Edirne, Balkan Savaşı'nın çıkışı ile beraber Bulgar ve Sırp askerlerinin kuşatması altında kalmıştır. Yapılan bütün saldırılara karşı kendisini müdafaa etmesini bilen bu kent, mütareke döneminin de en önemli aktörlerinden biri olmuştur.155 gün boyunca direnen Edirne şehri bütün savunma imkânlarının sona ermesinin ardından 26 Mart 1913 tarihinde teslim olmak zorunda kalmıştır. Bulgar işgali altına giren kentin esareti çok uzun sürmemiş, II. Balkan Savaşı'nın çıkışının ardından Osmanlı ordusunun gerçekleştirdiği ileri harekât neticesinde 23 Temmuz 1913 günü yeniden Türk idaresi altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Balkan Wars is the second of the three big wars that quickened the collapse process of the Ottoman State. The Ottoman State lost all of his European land except East Trace with this war which broke up just after the Trablusgarp (Libia) War.The Ottoman army lost in all of the fronts in a short time in the wars done with Bulgaria, Greece, Serbia and Montenegro. Under siege during the Balkan wars, the cities of Edirne Işkodra and Yanya showed a great of heroism and although the impossibilities withstanded for a long period.Edirne, under the command of Mehmet Şüktü Pasha was under the siege of Bulgarian and Serbian army just after the Balkan Wars broke out. This city which knows how to defend itself against all the assaults has become one of the important actors in the truce period.Resisting for 155 days the city of Edirne had to surrender in May 26 1913 after all of the defence possibilities had gone out. The captivity of the city under the occupation of the Bulgarians didn?t last long, it came back to the control of Turks in July 23 1913 with the forward operation done by the Ottoman army after the II. Balkan War broke out.