İşletmelerde bilgi sistemleri ve çalışanların uygulamalara yönelik yaklaşımları
Information systems in organizations and approaches of employees to applications
- Tez No: 219000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sevgi, Selçuk, İşletmelerde Bilgi Sistemleri ve Çalışanların Uygulamalara Yönelik Yaklaşımları, Master Tezi, Ankara, 2008.Günümüzde örgütler açısından ön önemli güç olarak tanımlanan bilgi örgütlere yön vermekte hatta onları şekillendirmektedir. Piyasada tutunmak isteyen örgütler teknolojiyi iyi anlamalı ve kullanabilmelidir. Teknoloji ve örgütler arasındaki ilişki bu açıdan önem kazanmaktadır. Örgüt yapısı içinde bilgi ve bilgi sistemlerinin yeri iyi belirlenmelidir, hızlı değişim çağında değişime ayak uydurmak örgütün devamlılığı için gereklidir.Çalışmada Türkiye'nin en büyük bankalarından biri olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'de bilgi teknolojileri yapılanması ve örgütün yeniden yapılanma sürecinde bilgi teknolojileri analiz edilmiştir.Çalışmada önce literatürde bilgi ve bilgi sistemleri yaklaşımları incelenmiş, sonra örgütlerde bilgi sistemlerinin yeri ve yapısı incelenmiştir. Daha sonra yeniden yapılanma sürecinde bilgi sistemleri incelenerek sistem analizi konusu irdelenmiştir. Uygulama bölümünde konu bankanın yeniden yapılanma süreci incelenerek varsayımlar test edilmiş ve sonuç bölümüde bu bulgular değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda ise örgütlerin yeniden yapılanma süreçlerinde eğitim ve katılımcılık gerekirken, bilgi sistemlerinin örgüt içinde örgütün tümünü kapsayacak şekilde yapılanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sevgi, Selçuk, Information Systems in Organizations And Approaches of Employees to Applications, High Graduate Thesis, Ankara, 2008.In our age, Information, that defined the most important power for organizations, direct the organization, even shape them. Organizations that make efforts aimed to survive in market should understand the technology and handle it. The relation between technology and organizations becomes important at this point.In this study, It is analised that the structure of information technology and the process of reconstruction at T.C. Ziraat Bankasi A.S. that one of the major banks of Turkey.Firstly, it is analised that approaches of information and information systems at literature, then the place of information systems in organization and the structure of it. Later on, information systems has been analised in the process of reconstruction and system analsis has been examined. İn the episode of application, the process of reconstuction of the bank has been studied and the assumptions has been tested, subsequently the finds evaluated.In the conclusion, it is necessary that training and participation in the process of reconstruction and to structure information system covering whole organization has been suggested.