Sağlık sektöründe marka yaratma ve hastane seçiminde markanın etkisi
Formation of trademark in health sector and effect of trademark on hospital selection
  1. Tez No: 218999
  2. Yazar: EBRU ŞULE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık sektöründe marka oluşumu ve markanın hastane seçimine etkisi adlı tez çalışmasında çeşitli boyutlarıyla ortaya çıkan marka kavramının herhangi bir ürünün ya da hizmetin özel adı olarak kazandığı anlam ve bir iz, bir kimlik olmasının dışında manevi değerleri de vurgulanmıştır. Kanun tarafından da koruma altına alınan marka artık günümüzde sektörler bazında rekabetin de bir koruyucusudur.Tüm sektörlerde olduğu gibi, tercih edilebilirliği belirleyen en büyük faktör düşünsel ve duygusal olarak biriktirdiklerimizdir. Deneyimlerimiz, duyduklarımız, yaşımız, eğitimimiz, gelirimiz, tüm sosyal ve ekonomik faktörler marka tercihinde rol oynamaktadır.Marka nasıl ve ne sürede oluşur, bu oluşumun elemanları, etkenleri ve engelleri nelerdir. Bunların hepsi detaylı bir planlama gerektirir. Tüm aşamaların her basamağı markanın konumlanmasının ve kalıcılığının temellerini oluşturmaktadır.Çalışmada önce, marka kavramı genel bir bakış açısıyla incelenmiş, markanın dayandığı tüm kavramlar irdelenmiştir. Markanın oluşumuyla birlikte tescil ettirilmesiyle rekabete karşı korunmasından ve ayrıca reklam ve tanıtımlar için markanın öneminden bahsedilmektedir.Uzun ve detaylı bir süreç olan marka yaratım ve geliştirme aşamaları da çalışmada değerlendirilmiş ve bu süreç sonrasında marka gelişiminin takibine yönelik faktörler irdelenmiştir.Tüm bu markalaşma adına yaşanan sürecin hem sektörel hem de markanın kendi tanımsal niteliklerinden kaynaklanan zorlukları da gözlemlenmiştir.Çalışmanın araştırma bölümünde ise sağlık sektöründe marka kavramına ve marka kavramının unsurlarının algılanmasına yönelik analizler yapılmış, değişik meslek grupları, yaş ve gelir seviyesindeki katılımcılarla marka kavramına bakış ve markanın öneminin değerlendirilmesine yönelik bulgular değerlendirilmiştir.Bu bulgularda; eğitim seviyesinin yükselmesi, gelirdeki artış markalı hizmet tercihinin artışına neden olmakta, markanın unsurlarından renk, iç dizayn, tasarım gibi faktörlerinde yaş gruplarına ve cinsiyete göre farklılık gösterdiği gözlemlenmektedir. Hastanenin olanaklarıyla ve hastane hakkında çıkan haberlerle kurumun zihinlerdeki algısına etkisinin analizleri yapılarak, araştırma bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In-the thesis study titled ?Formation of Trademark in Health Sector and Effect of Trademark on Hospital Selection? , the meaning acquired by the concept of trademark, arising with various dimensions, as the special name of any product or service, and its intangible values beyond being a trace, an identity have been emphasized as well, and trademark, protected by law also, is today the guardian of competition on the basis of sectors as well.Like in all sectors, the biggest factor that determines preferableness is our intellectual and emotional acquisition. Our experiences, those we hear, our age, education, income, whole social and economic factors play a role in trademark preference.How and in what time does trademark form, what are the elements, effects and handicaps of this formation? Whole these require a detailed planning. Each step of all phases constitutes the positioning and permanence of the trademark.In the study, firstly the concept of trademark has been examined with a general perspective and all concept that trademark relies on have been scrutinized. Upon formation of the trademark, protection thereof against competition by having it registered and furthermore, importance of the trademark for advertisements and promotions are mentioned.The phases of creating and developing trademark, which are long and detailed processes, have been assessed in the study and the factors aimed at following ?up trademark development after this process have been scrutinized.The difficulties of this phase experienced for becoming a trademark, resulting from its characteristics based on both the sector and the definitional aspects of the trademark have been observed as well.In the research section of the study; analyses have been made aimed at the concept of trademark in health sector and the perception of the aspects of trademark concept, and the findings related to view of the concept of trademark together with participants with different groups of profession, age and level of income and assessment of the importance of trademark have been reviewed.