Kamu yönetiminde etik çalışmalar ve Türkiye'deki son gelişmeler
Ethical practices in public administration and the latest developments in Turkey
  1. Tez No: 219003
  2. Yazar: GÖRKEM SAYLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde küreselleşme ve değişen dünya düzeni kamu yönetimi sistemlerinin de değişmesini ve yeni düzene uyum sağlamasını gerektirmiştir. Dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalar bu yönde gelişme sağlamak amacı ile yapılmaktadır.21. yüzyıla girerken eki ve geleneksel yönetim anlayışlarından vazgeçilmiştir. kamu yönetiminde de esnek, şeffaf ve katılımcı anlayış benimsenmiştir. Ana konulardan biri de vatandaşların devlete olan güvenlerinin artırılması olarak benimsenmiştir. Bu amaçla, yönetim biçiminde ve çalışanlar açısından etik ilkelerin benimsenmesi gerekli görülmüştür. İyi yönetişim anlayışı da etik dışı faaliyetlerin önelnemesi açısından gereklidir.Bu çalışmada, iki ana başlık altında, etik ve iyi yönetişim kavramları ile bu sistem için gereken yasal düzenlemeler konu edilmiştir. Türkiye'de yapılan yasal düzenlemelerle birlikte çıkarılan kanunlar incelenmiş ve yeni bir kurum olan Kamu Görevlileri Etik Kurulunun çalışmalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, globalization and changing world rules require public administration systems' adaptation to new regulations. All the practices made in Turkey and the world aimed to get progress toward these regulations.In the beginning of the 21 st century, old fashioned, traditional public administration was abandoned. Instead, flexible, transparent and more participant public administration concept was accepted. Also another main concept is to strengthen the citizens' trust to state. For this purpose acceptance of ethical principal by the employees and also administration system is necessary. The concept of good administration system also requires to avoid from unethical activities.Under two main topics which are ethic and good governance concepts are subjected in this thesis. Last legal regulations and new legislation in Turkey are analyzed and Ethic Committee of Public Employees' activities are mentione in this study.