Küreselleşme sürecinde ulus-devlet ve vatandaşlık ilişkisi: Vatandaşlığın dönüşümü
Nation-state and citizenship inthe context of globalisation: The transformation of citizenship
- Tez No: 219004
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, küreselleşme sürecinde vatandaşlığın dönüşümüne işaret eden gelişmeleri betimleyici bir perspektiften ortaya koymayı amaçlamaktadır. Küreselleşme olgusu son çeyrek yüzyıldaki değişim dinamiklerini anlayabilmek için başvurulan temel kavramlardan biri haline gelmiştir. Küreselleşme sürecinde Westphalia sisteminin egemen devletleri dünya siyasetinin tek aktörleri olma niteliklerini kaybetmişlerdir. Fakat kendilerini uyarlamak zorunda kaldıkları bir dönüşüm içinde varlıklarını ve nüfuzlarını muhafaza etmektedirler. Bu uyarlanma sürecinde küreselleşmenin etkileri, geleneksel vatandaşlık anlayışını yeninden tanımlanmayı gerektirmektedir.Ulus-devletler ve ulus-devletlerin vatandaşları olan bireylerin küreselleşme sürecinde kendilerini içinde buldukları ?kriz? aynı zamanda bir kimlik sorunu kaynağı olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan vatandaşlığın bir dönüşüm içinde olduğunu gösteren tecrübeler bir küresel vatandaşlık kimliğine işaret etmez. Küresel vatandaşlık idealinin geçerliliği bu idealin uygun ve işletilebilir koşullarını belirleyecek etkili katılım araçlarının geliştirilmesi ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the relationship between globalisation and transformation of citizenship from a descriptive perspective. The phenomenon globalisation is called upon as a key factor to understand the dynamics of past three decades. In the process of globalisation the nation states, sovereign states of Wetphalia, are not the sole actors of the world politics. But they are keeping their ascendancy and importance in which they have to adopt theirselves to the new conditions of transformation. Through this adoptation process, the effects of globalisation impose to re-define the Westphalian meaning of citizenship.A crisis occurs where the nation-states and individuals as citizens of the nation states find theirselves in, as sources of identity problems. On the other hand the transformation practices of citizenship are not a reference for a global citizenship. To realize an effective global citizenship would be possible only when effective and progressive institutions which give right of access to participation are established.