Bankaların değerinin özsermayeye serbest nakit akımları yöntemi ile tespiti ve İMKB uygulaması
A study on the determination of the bank valuation with the method of free cash flow to equity and an İMKB application
  1. Tez No: 219002
  2. Yazar: İLHAN KÜÇÜKKAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çalışmanın amacı bankaların değerini, indirgenmiş nakit akımları yöntemlerinden olan özsermayeye serbest nakit akımı yöntemiyle tespit etmektir. Çalışmada birinci bölümde değerleme kavramı ve yöntemleri anlatıldıktan sonra ikinci bölümde bankacılık sistemi ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde banka değerlemesi teorisi ve literatürdeki çalışmalar anlatılmıştır. Çalışmada bankaların değerlemesi için özsermayeye serbest nakit akımları yöntemi seçilmiş olup çalışmada örnek banka uygulamasında bütün aşamalar ayrıntılı olarak belirtilmiştir.Çalışmanın uygulama bölümü olan dördüncü bölümde İMKB'de faaliyet gösteren bankalardan 7 tanesinin değerleri de aynı yöntemle tespit edilmiştir. Bulunan bu değerler ile bankaların piyasa değerleri karşılaştırılmış olup bulunan değerlerin piyasadaki değeri açıklama gücü ise 0,72 olarak bulunmuştur. Çalışmada son olarak da bu bankaların üçer aylık kamuya açıklanan mali oranları ile piyasa değerleri arasındaki ilişkide birleştirilmiş regresyon (pooled) analizi ile test edilmiş olup bu oranların piyasa değerini 0,82 düzeyinde açıkladığı görülmüştür.Çalışmanın sonucunda bankaların değerinin indirgenmiş nakit akımları yöntemlerinden, özsermayeye serbest nakit akımları yönteminin kullanılarak bulunmasının piyasada oluşan değeri açıklamada etkili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the valuation of the banks in the light of the free cash flow to the equity, which is one of the cash flow methods. In the study, Chapter I deals with valuation concept and methods, and Chapter II deals with the banking system.In Chapter III, banking valuation theory and the studies in the literature review are illustrated. Thus, in the study, the theory of free cash flow to equity (FCFE) is selected for the valuation of the banks, and all of the stages in the sample of banking application are illustrated in details.In Chapter IV, which is the application section of the study, the valuation of the seven banks having operations at IMKB has been determined in similar way. The values detected have been compared to the market prices of the banks, and it is found that the power of market price of the detected values is 0,72. Finally, in the study, the financial rates of the three months of the banks that are announced to the public and the market prices are tested by regression pooled analysis, and it is seen that the market prices of the rates are announced as 0,82.Finally, as a result of the study, it is stated that the founding of the discounted cash flow of the values of the banks by making use of the method of free cash flow to equity is effective in announcing the market prices.