Cografya ögretiminde aktif ögrenme uygulamaları
Active learning applications in geography teaching
  1. Tez No: 219033
  2. Yazar: HAKAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu arastırmanın amacı, aktif ögrenme yaklasımının, egitim fakültelerinin sonsınıflarında verilmekte olan Çevre Sorunları Cografyası dersi içerisindeki ÇevreKirliligi (hava, su, toprak ve radyoaktif kirlilikleri) ünitesinin ögretiminde,ögrencilerin akademik basarıları ile Çevre Sorunları Cografyası dersine ve çevresorunlarına iliskin tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir.Arastırma deneysel desen modelinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada veritoplama aracı olarak basarı testi ile çevre sorunları cografyası dersi ve çevre sorunlarıtutum ölçekleri kullanılmıstır. Gelistirilen ölçme araçları 2006?2007 Egitim ÖgretimYılında, Balıkesir Üniversitesi, Necatibey Egitim Fakültesi, lkögretim BölümüSosyal ilgiler Ögretmenligi Anabilim Dalı son sınıf ögrencilerinden olusan 88 kisiyeuygulanmıstır.?Çevre Kirliligi? ünitesi, Aktif ögrenme yöntemlerine göre derslerin islendigideney grubu ile es zamanlı olarak, kontrol grubuyla, düz anlatım ve soru cevapyöntemleri kullanılarak, dersin sorumlu ögretim elemanı tarafından, islenmistir.Arastırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde; yüzde, frekans, aritmetikortalama ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve tek faktör üzerinde tekrarlıölçümler için iki faktörlü ANOVA (repeated measures) testi kullanılmıstır.Arastırma sonucunda, ?Çevre Kirliligi? konusunda, basarı testi ve tutumölçeklerinden elde edilen sonuçlarda, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespitedilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find the effect of active teaching approach onthe attitudes of learners towards environment problems and the class of Geographyof Environmental Problems, and their academic achievement in learning the unittitled environment pollution (air, water, soil and radioactive pollution) in the class ofGeography of Environmental Problems taught at the fourth class of educationfaculties.The research was conducted in the model of experimental design. In order tocollect data, achievement test and a scale of attitudes towards environmentalproblems and the class of Geography of Environmental Problems were used. Theinstruments were administered to 88 participants who study at fourth class of thedivision of Geography Teaching of Department of Secondary Social FieldsEducation at Necatibey Education Faculty of Balıkesir University.The unit on the environment pollution was taught by the teaching staffsimultaneously using active learning methods in experimental group and traditionalexpression and question ? answer methods in control group.In the analysis of sub-problems of the research, percentages, frequencies,mean scores, one-way variance analysis (ANOVA) and two-way variance analysisfor repeated measures on single factor were used.Depending on the findings obtained from achievement test and attitude scale,the results of the research indicated that there is a significant difference in favor ofexperimental group when the ?Environment Pollution? is considered.