Ticaret meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin eğitim teknolojilerini kullanım düzeylerini belirlemeye yönelik bir araştırma
The level of educational techniques used by teachers working at vocational commercial high schools
- Tez No: 219034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİMAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, Ticaret Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerin, eğitim teknolojilerini kullanım durumları, eğitim teknolojilerinin kullanımını engelleyen etmenler ve eğitim teknolojilerinin kullanımına yönelik tutumları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul il sınırları içerisinde bulunan Ticaret Meslek Liseleri ve Anadolu Ticaret Meslek Liselerinde görev yapan toplam 2218 öğretmen, örneklemini ise random yoluyla belirlenen (okul sayısı) okulda halen görev yapan 241 öğretmen oluşturmaktadır. Ancak, bazı anketlerin değerlendirme kapsamına alınabilecek nitelikte olmaması nedeniyle anketlerin 233 tanesi değerlendirme kapsamına alınabilmiştir.Araştırmanın verileri, anket yoluyla toplanmış ve elde edilen verilerin analizi SPSS 9.0 ( Statistical Package fort he Social Sciences ) programı yardımıyla yapılmıştır.Demografik özellikler ile eğitim teknolojilerinin kullanımı karşılaştırıldığında cinsiyet değişkeni dışında bilgisayar ve internet temelli yeni teknolojilerin kullanımında büyük bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.Ticaret Meslek Liselerinde eğitim teknolojilerinin etkin bir biçimde kullanılmamasının nedenleri arasında; okulun fiziksel koşullarının uygun olmaması, okulda bulunmaması ya da yeterli sayıda olmaması gibi etmenlerin olduğu gözlenmiştir.Öğretmenlerin yaygın olarak, yazı tahtası(%65,7) ve kitap(%51,1) gibi klasik eğitim araçlarının yanı sıra bilgisayar, internet ve eğitim CD lerini kullandıkları anlaşılmıştır.Öğretmenlerin büyük çoğunluğunun (%88) eğitim teknolojilerinin kullanımında ilginin konuya çekilmesi, konunun verimli şekilde işlenmesi, beklenen amaçlara cevap verilmesi ve konuya anlamlı bir katkı sağlaması açısından olumlu bir tutuma sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the level of educational techniques used by teachers working at vocational commercial high schools, the obstacles that prevent them from using those techniques and their attitudes towards using educational techniques were analyzed.The domain of the study is constituted by a total of 2218 teachers using at Vocational Commercial High Schools and Anatolian Vocational Commercial High Schools located within the boundaries of the Istanbul province and the sample domain is constituted by 241 teachers using at (number of schools) schools randomly picked. However, only 233 surveys could be involved under the scope of assessment as some were not qualified for this purpose.The data of the study has been collected by survey and the analysis of this data has been effected by means of the SPSS 9.0 (Statistical Package for the Social Sciences) software.Comparison of demographic characteristics to the utilization of training technologies has revealed not a considerable difference except for the gender variable in utilizing computer or internet-based new technologies.Among the reasons for non-effective utilization of training technologies in Vocational Commercial High Schools have been observed to be the factors such as inappropriate physical conditions of schools, paucity or deficiency of such technologies at schools.It has been recognized that teachers widely use traditional training instruments such as blackboard (65,7%) and book (51,1%) as well as new technological means such as computers, internet and training CDs.Majority of teachers (88%) have been found to exhibit a constructive attitude towards utilizing the training technologies in terms of drawing the interest to the topic, teaching the topic effectively, meeting the expected objectives and making significant contribution to covering the topic.