Türkiye'de devletin ve PKK'nın stratejik dönüşümü: Bağımsızlıktan özerkliğe, terörden Kürt sorununa
In Turkey, strategic evolution of state and PKK: From political i̇ndependence to autonomy, from terror to Kurdish problem
- Tez No: 405664
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışmada Türkiye'deki ayrılıkçı PKK terörü şeklinde tezahür eden politik savaşın doğru anlaşılabilmesi ve çözüm arayışlarına katkı sağlanabilmesi için öncelikle 30 yıldır devam eden düşük yoğunluklu çatışma sürecine kuramsal bir çerçeve sunulmaktadır. Bu açıdan PKK tarafından başvurulan politik şiddetin nedenleri, hedef ve yöntemleri, aktörlerin tutumları ve bu soruna karşı Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ürettiği çözümlerin süreç içerisinde ideolojik ve stratejik değişimi sorunsallaştırılmaktadır. Bu kapsamda yaşanan etno-politik çatışma sorununa ilişkin iki analiz çerçevesi ortaya konulmaktadır: Birincisi, PKK'nın uzun süreli halk savaşı biçiminde uyguladığı devrimci şiddet ve Devletin buna verdiği cevap bağlamında düşük yoğunluklu çatışma sürecinde yürütülen topyekün savaş doktrini; ikincisi, çatışmanın aktörlerinin çatışma sürecinde yaşadıkları ideolojik ve stratejik dönüşümler. Bu çerçevede küresel-bölgesel gelişmelerle birlikte PKK'nın askeri yönden Türk Devleti tarafından yenilgiye uğratılmış olmasının getirdiği bir zorunluluk olarak bir yandan ayrılıkçı Örgütün ideolojik ve stratejik hedef ve yöntemlerinin değiştiği, diğer yandan Türkiye Devletinin sorunu bir güvenlik sorunu olarak görmekten vazgeçerek siyasal bir sorun olarak kabul ettiği ve bu çerçevede terörle mücadele anlayışından uzaklaşarak müzakere yolunu tercih ettiği ileri sürülmektedir. Bu çerçevede çalışmada Kürtçü şiddetin ortaya çıkışı karşısında Devletin geliştirdiği cevapların Örgütü hangi düzeyde ve yönde etkilediği, örgütün geliştirdiği ideolojik, stratejik ve taktik manevralar karşısında Türk siyasetinin ve güvenlik bürokrasisinin nasıl bir tutum sergilediği açıklandıktan sonra aktörlerin paradigmalarında yaşanan dönüşümler sorgulamaktadır. Anahtar Kelimeler : PKK, ayrılıkçı Kürtçü şiddet, düşük yoğunluklu çatışma, politik savaş, devrimci şiddet, uzun süreli halk savaşı
Özet (Çeviri)
In this study, firstly a theoratical framework is provided to the period of low intensity conflict, which has been continuing for the last 30 years, in order to be able to contribute to correctly understand the political war which came into existence as the separatist PKK terror and solution seeking activities to this in Turkey. In this respect, there a sons, aim sand methods of the political violence used by the PKK, stances of the actors and the ideological and strategical variations of solutions provided by the Turkish Republic during this period is problematizated. In this context two analitical frameworks are provided in relation to the problem of existing ethno-politic conflict. First one is, total war doctrin which has been existing in the form of PKK's revolutionary violence implemented as the long lasting people's war and the State's response to this violence; these condone is, ideological and strategical shifts experienced by the actors of the conflict during the conflict. In this framework, it is claimed that while the separatist Organization's strategical aims and methods had changed as an obligation brought by the Turkish State's military victory over PKK as well as global-regional developments on the one hand, Turkish State has abandoned its attitude of considering the problem as a security problem and accepted it as a political problem and prefered to use the negotiation method on the other. In this framework, in this study after explaining at which direction and level the State's responses to the emergence of the Kurdist seperatist violence has effected the Organization (PKK), how the Turkish politicians and the security bureoucracy reacted to the ideological, strategical and tactical manevours developed by the Organisation, shitfs in the paradigms of the actors are questioned. Key Words : PKK, Kurdist seperatist violence, low intensity conflict, politic war, revolutionary violence, procracted people's war