Yeni kamu yönetimi anlayışının hesapverebilirlik bağlamında iç güvenlik yönetimine yansımaları
The effects of the new public management understanding in the context of accountability to the interior security management
  1. Tez No: 211297
  2. Yazar: HARUN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SADIK ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Soguk savas döneminin bitmesi, küresellesme ve ekonomide liberal egilimlerin güçlenmesi ile birlikte dünyada kamu yönetimi alanında ciddi degisimler yasanmıs ve yasanmaya da devam etmektedir. Bu degisim, daha çok yönetimde demokratiklesme, kamu hizmetlerinde saydamlık, hesapverebilirlik, verimlilik, etkinlik, kalite, halka yakınlık ve vatandas odaklılık gibi ilkelere vurgu yapmaktadır. Bu gelismelerin ana hedefi ise isletmecilik anlayısının kamu sektörüne uyarlanması olmustur. Türkiye'nin de bu gelismelerden az çok etkilendigini, 1980 sonrası gelismeler ve gündemdeki kamu yönetimi reform çalısmaları dogrulamaktadır. Kamu yönetimi alanında yasanan bu gelismeler güvenlik kavramının kapsam ve içerigini de degistirerek askeri güvenlikten insani güvenlige geçisi saglamıstır. Yeni anlayısta devlet güvenligi bir amaç olarak degil bireylerin güvenligini saglayacak bir araç olarak görülmüstür. Dolayısıyla liberal demokratik ülkelerde iç güvenlik hizmetlerinin sivil bir hizmet alanı olarak degerlendirilmesi sonucunda güvenlik bürokrasisi militer yapıdan uzaklastırılarak sivillesmesi saglanmıstır. Öte yandan iç güvenlik teskilatları üzerinde sivil denetim ve gözetim mekanizmaları olusturarak bu kurumların sivil siyasi otoritelere hesap vermelerinin yolu açılmıstır. Türkiye'de yasalar iç güvenlik hizmetlerinin sunulması görev ve sorumlulugunu çisleri Bakanlıgı'na vermistir. Bakanlık bu görevi kendisine baglı olan polis, jandarma ve sahil güvenlik teskilatı marifetiyle yerine getirmektedir. Bu kurumlardan polis sivil bir görünüm arz ederken, jandarma ve sahil güvenlik yarı askeri yarı sivil bir görünüm arzetmektedir. Ayrıca bu iki kurumun asayis ve güvenlik hizmetleri dısında diger yönlerden Genelkurmay Baskanlıgı'na baglı olması iç güvenlik yönetiminde çok baslılıgı dogurmaktadır. Bu durum ise iç güvenlik hizmetlerinin sunumunda kimi olumsuz sonuçları beraberinde getirmektedir. Öte yandan Türkiye'nin yönetim yapısının merkeziyetçi bir görünüme sahip olması, siyasi kültürünün militarizme dayanması, güvenlik bürokrasisinin kendini devletin tek sahibi olarak görmesi ve bunların mesleki sosyallesme süreçleri makro anlamda kamu yönetimi mikro alanda ise güvenlik yönetiminde hükümetlerce gerçeklestirilmesi düsünülen düzenlemelerin önündeki engeller olarak degerlendirilmektedir. Ayrıca, bu sivil iktidar üzerindeki militer vesayetçi görüntü Türkiye'nin hem AB sürecinde hem de uluslar arası iliskilerinde oldukça basını agrıtmaktadır. Bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde kamu yönetiminde yeni gelismeler baslıgı altında yeni kamu yönetimi anlayısının ortaya çıkıs ve yükselis nedenleri anlatılmıstır. kinci bölümde güvenlik kavramına bu yeni süreçte yüklenen anlam ve içerik tahlil edilerek Türkiye'de iç güvenlik yönetimi modeli incelenmistir. Üçüncü bölümde yeni kamu yönetimi anlayısı ile ortaya atılan hesapverebilirlik kavramına genis bir sekilde yer verilmistir. Son bölümde ise iç güvenlik kurumlarının hesapverebilirligi ile son dönemde Türkiye'de bu konuda atılan ve atılamayan adımlar üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
Public management in the world has seriously changed and is still changing with the end of cold war, with globalization and with the rising liberal tendencies towards economy. These changes are primarily concerned with the principles such as democratization in management, openness in the public service, accountability, productivity, efficiency, quality, being closed to citizens and citizen-centeredness. The main purpose of these developments has been the application of managerial understanding to the public service. The developments following 1980 and the works on public management reforms in the agenda verify the fact that Turkey has been affected by these developments more or less. These developments in the field of public management provided a transition from military security to civil security by changing the content of the concept;“security.”In the new understanding, state security is regarded not as an aim for the security of the state itself but as a means of the security of individual citizens. Therefore, security bureaucracy has been civilized by removing it from military structure in liberal democratic countries as a result of regarding domestic security as a field of civil service. Besides, by establishing inspection mechanisms on domestic security institutions, these institutions were made accountable to their own activities. The Ministry of the Interior was held responsible for providing security in Turkey by law. The Ministry offers this service with the help of police, gendarme and coastal security officers. While the police, among these institutions, reveal a civil appearance, gendarme and coastal security are half military-half civil. Besides, the fact that these two institutions depend on Chief of Staff in all aspects other than security services causes multi-control in domestic security management. And, this brings some problems in providing domestic security services. On the other hand, the fact that Turkey seems to have central security system, its political culture depends on militarism, bureaucrats regard themselves as the only protector of the State and their professional socialization processes are seen as the barriers in the efforts of governments for regulations in security management in particular and public management in general. Besides, the military appearance on this civil government creates hardships for Turkey both in the E.U (European Union) process and in international relations. This study consists of four parts. In the first part of the study, the reasons for appearance and rise of the understanding of new public management are explained under the title of“New Developments in Public Management.”In the second part, the model of domestic security management in Turkey is scrutinized by analyzing the meaning and the content of the concept;“security”given in this new process. In the third part, the concept of accountability brought up by the understanding of new public management is discussed in detail. And the last part focuses on the accountability of domestic security institutions and the steps for this matter that have been and could not have been taken recently in Turkey.