Canlılığın sürdürülebilirliği açısından çevre duyarlılığı kazandırmada kitle iletişim araçlarının önemi
In the view of the sustainanability of life the importance of mass media to gain the environmental awereness
  1. Tez No: 74871
  2. Yazar: HAKAN MELİH AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
126 ÖZET“Canlılığın sürdürülebilirliği açısından, çevre duyarlılığı kazandırmada kitle iletişim araçlarının önemi”adlı çalışmanın konusu insanoğlunun doğaya karşı verdiği varolma mücadelesi ve bu mücadelede teknolojik gelişmelerin devreye girmesiyle birlikte ortaya çıkan çevresel sorunların alt edilmesinde duyarlılık kazandırmada kitle iletişim araçlarım ve eğitimin rolüdür. Bu çerçevede kitle iletişim araçlarının toplumsal etkileri ve popüler kültür birinci bölümde ele alınmıştır. Çalışmada çevre kavramı çerçevesinde doğal çevrenin yanı sıra kültürel çevrenin de yer almasının gerekli olduğu ikinci bölümde savunulmuştur. Dolayısıyla doğal çevre kirliliğinin yanı sıra kültürel çevrenin kirliliği de söz konusudur. Hızlı teknolojik gelişmelerin bir uzantısı olan kitle iletişim araçlarının kültürel kirlilikte önemli bir rolünün olduğu ve popüler kültüründe bunun bir göstergesi olduğu da aynı bölümde değerlendirilmiştir. Çevre ekonomi kitle iletişim araçları ilişkisi ve kapitalist üretim sisteminin bu ilişkileri nasıl etkilediği sürdürülebilirlik kavramı bağlamında üçüncü bölümde ele alınmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise eğitim ve kitle iletişim araçlarından çevrenin korunmasında ve çevresel sorunların çözümlenmesinde yararlanmanın gerekliliği irdelenmiştir. Sonuçta ise yanıtlanmak üzere oluşturduğumuz sorulara, tüm elde edilen bulgular yorumlanarak ve değerlendirilerek cevap aranmışlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In The View of the Sustainability of Life, The Importance of Mass Media to Gain the Environmental Awareness. The aim of the current study is to display the role of mass media to over come environmental problems. We suggest under this concepts, the effect of mass media and popular culture has been studied in the first chapter. That the cultural environment was also a part of environmental concept, in the second chapter. Besides the natural environmental pollution is also evident in the same chapter, it has been said that the mass media has an important role in the cultural pollution. The popular culture is an indicator of this statement. In the third chapter, how the capitalist economic system effect the relationship of environment-economy and mass media was necessary for the protection of the environmental problems. As a result, it has been found that the mass media has a crucial importance in the solving of environmental problems.