Soguk savas sonrası Amerika Birleşik Devletleri dış politikasının 11 Eylül 2001 öncesi ve sonrası karsılastırmalı incelemesi
A comparative analysis of the post- cold war foreign policy of The United States, before and after the attacks of september 11th
  1. Tez No: 219103
  2. Yazar: SIRRI METE EMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu yüksek lisans tez çalısması Soguk Savas sonrası dönemde AmerikaBirlesik Devletleri'nin 11 Eylül 2001 tarihinde New York ve Washington'ayapılan terör saldırıları sonrasında daha müdahaleci ve hegemonyacı durumageldigi görünen dıs politikasını incelemektedir. ncelemede 2001 öncesi dönemdeAmerika Birlesik Devletleri dıs politikasının temel strateji ve genel trendleriarastırılarak bunların 2001 sonrasında ne sekilde degistigi ve nelerin degismedenkaldıgı ortaya konulmaya çalısılmıstır. Buradan yola çıkılarak Amerika BirlesikDevletleri'nin ilerideki dönemlerde dıs politika tutumlarının ne sekil alabilecegikonusunda yapılabilecek öngörülere katkı saglanması amaçlanmaktadır.Arastırmada, yazılı siyasi tarih kaynakları, konu hakkında çesitli yazarlarınkitapları, güncel makaleler, çevrimiçi haber kaynakları ve Amerika BirlesikDevletleri hükümetlerinin ve kamu kurumlarının yayınlarından faydalanılmıstır.Arastırma sonucunda Amerika Birlesik Devletleri dıs politikasında müdahaleci vehegemonyacı unsurların ülkenin kurulusundan bu yana var oldugu ve bupolitikaların etki alanının 2001 yılındaki saldırılardan ve iktidardaki partidenbagımsız olarak, düzenli sekilde genisledigi sonucuna varılmıstır. Varılansonuçlar, Amerika Birlesik Devletleri'nin yurt dısındaki silahlı askerigirisimlerinin yıllar içindeki gelisimini yansıtan, bu müdahalelerin iktidardakiparti ile ve bu partinin Kongre'de çogunluga sahip olması ile iliskisini ortayakoyan grafiklerle desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
This masters thesis researchs the United States foreign policy, which looksmore interventionist and hegemonistic in the aftermath of terrorist attacks ofSeptember 11th, 2001, in New York and Washington. The research intends toclarify the basic strategies and general trends of the United States foreign policybefore 2001, explains its stable elements and changes after 2001. In this frame, theaim is to support the forecasts about the future attitudes in the United Statesforeign policy.In this study, written resources of political history, different writers? bookson the subject, contemporary articles, news resources on the web and thepublications of the United States government and public associations have beenreferred to. The result reached is that, interventionist and hegemonistic elementsin the United States foreign policy were contained since the establishment of thestate and their area of effect have been contstantly growing, regardless of theattacks of September 11th. The result is supported with grafics demonstrating thehistorical trend of the armed interventions of the United States abroad, theirrelations with the governing party and the governing party?s majority in theCongress.