Dershane öğretmenlerinin öğretmen yeterlilik düzeyleri ve mesleki doyumları arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction and efficacy levels of private course teachers
  1. Tez No: 219114
  2. Yazar: VAKUR ÇİFÇİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma, dershanelerde OKS ve ÖSS programlarında görev yapanöğretmenlerin öğretmen yeterlilik düzeyleri ile mesleki doyum puanları arasındaki ilişkiyiortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evreni 2006-2007 öğretim yılında İstanbul ilinde OKS ve ÖSSdershanelerinde görev yapan öğretmenlerdir. Araştırmanın örneklemini oluşturanöğretmenler İstanbul ilinin, Bakırköy, Maltepe, Pendik, Kadıköy, Bahçelievler ilçelerindebulunan toplam 47 dershaneden seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini 510 dershaneöğretmeni oluşturmuştur.Araştırmanın verileri, araştırıcı tarafından geliştirilen kişisel bilgileri içeren 16maddelik anket formu, yine araştırıcı tarafından geliştirilen Dershane Öğretmenleri YeterlilikÖlçeği ve Kuzgun'un Mesleki Doyum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır.Araştırmada ilk olarak Dershane Öğretmenleri Yeterlilik Ölçeği geliştirilerek,geçerlilik güvenirlilik çalışmaları yapılmıştır. Geliştirilen ölçeğin KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) örnekleme katsayısı 0,779 ve Bartlett test of Sphericity değeri ise 3393,179 olarakbulunmuştur. Değerler .01 değerinde anlamlıdır.Ölçeğin tümü için Cronbach Alpha katsayısı ?=0,78'dir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted with the purpose of defining the relationshipbetween job satisfaction and efficacy levels of OKS and OSS private courses teachers.The population of the research is the teachers working in private courses in İstanbulduring 2006-2007 academic year. The sample has been chosen among 47 private courses inBakırköy, Maltepe, Pendik, Kadıköy, Bahçelievler in İstanbul. There has been 510 teachersin total.The data has been collected via, sixteen- item personal information form and PrivateCourse Teachers? Efficacy Questionnaire, which are both developed by the researcher andJob Satisfaction Questionnaire which is developed by Kuzgun.At the first phase of the study, Private Course Teachers? Efficacy Questionnaire hasbeen developed and the validity and reliability tests have been conducted.