İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda idari suç ve cezalar
The managerial fines in the Work and the Social Security Law
  1. Tez No: 218814
  2. Yazar: SELAMİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda İdari Para Cezaları? başlığını taşıyan tez çalışmasının I.Bölümde öncelikle ?idari ceza? kavramı üzerinde durulmuş, idari ceza kavramı ?kanunen yükümlülük altında bulunan kimse tarafından , iradi olarak yapmak ya da yapmamak sonucu meydana getirilen, önleme ve yükümlülüğü garanti etme, amacı ile birlikte idari ceza yaptırım tehdidi taşıyan kanunla tarif edile tipe uygun hukuka aykırı fiil? olarak tanımlanmıştır. İdari cezalarda kanunilik, şahsilik, kusur, yargı yolunun açık olması, tek fiile tek ceza? ilkelerinin hakim olduğu, idari cezaların, adli cezalardan ihlal edilen kanunun önemi, yaptırım türü, cezayı vermeye ve uygulamaya yetkili makam ve sonuçları bakımından farklı olduğu vurgulanmıştır.II. bölümde ise, para cezaları konusuna değinilmiş, para cezalarının tanımı yapıldıktan sonra cezayı uygulayan makama göre adli ve idari ceza miktarının değişikliğine göre; maktu, nisbi ve iki had arasında belirlenen para cezaları olmak üzere üçe ayrıldığı belirtilmiştir.III. Bölümde ise, iş kanununun 8. bölümünde 98 madde ve devamında; genel hükümlere aykırılık, toplu işçi çıkarma ile ilgili hükümlere aykırılık, özürlü ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğuna aykırılık, ücret ile ilgili hükümlere aykırılık, yıllık ücretli izin hükümlerine aykırılık, işin düzenlenmesine ilişkin hükümlere aykırılık, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümlere aykırılık, iş ve işçi bulma hükümlerine aykırılık ve iş hayatının denetim ve teftişi ile ilgili hükümlere aykırılık başlığı altında olmak üzere 9 madde halinde düzenlenen idari para ceza hükümlerine ilişkin idari suçları oluşturan fiiller ile işveren ve işveren vekiline yüklenen yükümlülükler ve bu fiiller için kanunun öngördüğü idari para cezalarının miktarları ayrı ayrı belirtilmiştir. Bunun yanında 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile arasındaki ilişkiye değinilmiş, bu kanunun 3. maddesinin ?bu kanunun genel hükümleri diğer kanunlardaki kabahatler hakkında da uygulanır? yine aynı kanunun 2. maddesinin ise ?kabahatle ilgili kanunun, karşılığında idari yaptırımın uygulanmasını öngördüğü haksızlık anlaşır.? hükmünden dolayı İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda düzenlenen bütün idari para cezalarının ?kabahat? olarak kabul edilmesi gerektiği; idari para cezalarının her yıl yeniden değerleme oranında artırılması gerektiği, idari para cezasını, çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğünün, C.Savcısının ve bazı hallerde yetkili ve görevli mahkeme tarafından verilebileceği, belirtilmiştir.IV. Bölümde bu defa Sosyal Sigortalar Kanununun 140 maddesinde düzenlenen idari ceza hükümlerinin temelini oluşturan kavramlarla birlikte idari cezayı gerektiren fiiller; işyeri bildirgesini kuruma vermemek, işe giriş bildirgesini vermemek, prim belgelerini vermemek, işyeri kayıtlarını ibraz etmemek, sigortalılara ait listeyi işyerine asmamak idari suçlarına ilişkin suçu oluşturan ve işveren için öngörülen yükümlülükler açıklandıktan sonra, kanunun bu suçlar için öngördüğü idari para cezalarının miktar her idari suç bakımından ayrı ayrı belirtilmiş, verilen idari para cezalarına karşı başvuru yollarına ilişkin 506 sayılı kanunu'nun 140/4 maddesini değiştiren ve özel hükümler içeren 5565 sayılı kanunla birlikte idari para cezasının miktarı, verilme usulü, tahsili ve zamanaşımı konuları incelenmiştir.Son bölümde ise hem İş Kanunu hem de Sosyal Sigortalar Kanunu'ndan dolayı verilen idari para cezasına karşı, hukuk devletinin gereği olarak itiraz hakkının tanındığı, mevzuatımızda itiraz konusunda yetkili merciin idare mahkemesi olduğu, idari para cezasının, İş Kanunu'ndan kaynaklanması halinde 7, Sosyal Sigortalar Kanunu'ndan kaynaklanması halinde ise, 30 gün içinde yükümlülüğün yerine getirilmediği yerin yargı çevresinde bulunan idare mahkemesine başvurulması gerektiği, ancak idare mahkemesinin idari para cezalarını inceleme konusunda yeterli olmadığı, bu nedenle idari cezalara karşı itirazlara bakmak üzere ya özel ihtisas mahkemelerinin kurulması gerektiği yada şu an itibariyle ülkemiz yargı örgütü içerisinde idari suçun ilgili olduğu kanuna göre ihtisaslaşmış mahkemelerin itiraza bakma konusunda görevlendirilmesini gerekir.
Özet (Çeviri)
Under the heading of the ?The managerial fines in the Work and the social security Law?, firstly this thesis is especially about ?The managerial Fines?.The concept of managerial fines is described as an illegal action forming by anyone who was under the legal obligation that making or not making managerial and guarenteening prevention and obligation suitable and adequate with treathening managerial sanction explaining by law.It is stated as different about on the legality, subjectivity, offense, opened judgement pluck,peer to peer action and punishment, importance of the not forming the rules on justice law, kind of the sanction, competent and charged court and its result.In the second part it is mentioned to? Fines?.After the description of the fines it is stated as fixed fines, relative fines and limited fines , that is according to the judicial and managerial fine and applying the variation instution.In the third part it was mentioned to the relation with validated on 01.06.2005 ?The Kabahatlar Law? bearing the number of 5236 and the fines. Because of the third of this law, it is about that ? general legality of it put into practice on the other law?s offense and in the 2.nd paragraph. All the managerial fines formed on the work and social security law must be accepted as offense, the fines must be increased by the ratio of the gainning value, managerial fines shall be put into practice by Working and social security director, republıc attorney generalor,any conditon competent and charged authority law court. social security ministry. In 15 days you can go ?the application pluck?, then it is stated as ? you can object to the criminal court opposite to the court darken. Futhermore amount of the managerial fines which are foreseed by this law stated on the 8.th part on 99.th and the closer law substance, for the contradiction to general decision, the contradiction to decision about putting out collec tive worker, the contradiction to decision about necessarity on employing defective and old-condemned worker, the contradiction to decision about anual paid permission, the contradiction to decision about arranging business, the contradiction to decision about working health and security, the contradiction to decision about work and employing, the contradiction to decision about inspection on the working area and checking and all the contradiction is gathered under nine captions and actions forming managerial accuses with employer and its lawyer?s obligations about these fines by one by.In the fourth part of it was concluded by stating action which are base of the 140. substance of the Social insurance Law and reasoning managerial punishment decision, not giving the working tax report, starting work report and Premium documents to institution, not presenting working records, not hanging the list about insured employees.In additon to explaining of these obligations included the managerial crime and responsibility , The amount of the managerial fines was stated by crime.And lastly the application pluck demand on the law bearing on the number 5454 which changed and attack the law bearing on the number 506 by the 140/4 paragraph.At the last part of it pronounced that against the administrative fine due to both the Labour Law and the Social insurance Law, your right of avoidance got it a fair shake as is due a member of a state governed by the rule of law, administrative court is the competent authority re avoidance at our legislation, if the obligation of the administrative fine dont be fulfilled in seven days due to The LAbour Law or in 30 days due to the Social insurance Law,you will apply to the administrative court in the cognition but the inability of study of administrative fine because of this reason as covenanted it will be founded either a specialized court due to administrative fine or the specialist court there are now at present be tasked with the judging of administrative crimes.And it last with the idea of the specialized court will be founded.