II. Kılıçarslan'ın çocukları arasındaki mücadeleler ve bu mücadelelerin neticeleri
The struggle between the sons of Kılıçarslan II and the results of this struggle
- Tez No: 219132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
II. Kılıçarslan, 1155 yılında Anadolu Selçuklu Devleti'nin idaresini babası SultanMesud'dan devraldıgında, büyük sıkıntılarla karsı karsıya kalmıstır. Uzun saltanatıboyunca birçok irili ufaklı devlet ve ittifakla mücadele etmis ve nihayet Anadolu'dasiyasi birligi saglamayı basarmıstır.Sultan II. Kılıçarslan ihtiyarlayınca, saltanatının son yıllarında Eski Türk DevletGelenegine göre ülkeyi on bir oglu arasında paylastırmıstır. Bundan kısa süre sonra II.Kılıçarslan'ın ogulları arasında baslayan saltanat mücadeleleri, onun ölümünden sonrada devam etmis, ancak Gıyaseddin Keyhüsrev'in 1205 yılında ikinci kez tahtageçmesiyle sona erebilmistir.Böylece 1188 ile 1205 yılları arasında, on yedi yıl boyunca süren mücadeleler,Anadolu Selçuklu tarihi, Türk tarihi ve Türk devlet gelenegi bakımından önemlisonuçlar dogurmuslardır. Bu çalısmada belirtilen süreçte, kardesler arasında yasananmücadeleler ve bu mücadelelerin sebep oldugu sonuçlar ele alınmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
When Kılıçarslan II got the administration of the Anatolian Selçuk Governmentin 1155, he met big troubles. He struggled with not only many small goverments but alsowith alliances during his sovereignty and finally he succeed in founding association.As Sultan Kılıçarslan II got older, he shared the country between his eleven sonsaccording to the Turkısh Government Traditions. After a while, sovereignty strugglesbetween the sons began and continued after his death; however it came to an end withGıyaseddin Keyhüsrev?s abtain for second time in 1205.Thus, between the years 1188 and 1205, the struggles continued for seventeenyears and cawed important results for the history of Anatolian Selçuklu, TurkıshHistory and the Turkısh Government Traditions. n this work, struggles betweenbrothers during that period and the results of this struggles are tried to be explained.