Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler ve araştırma birimleri Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM)
Public relations and searching department in local managements ?Konya Metropolitan Municipality Social Research Directory?
  1. Tez No: 219156
  2. Yazar: MEVLÜT KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Demokratik ülkelerde, belediyelerin topluma karşı sorumlu ve saygılı bir işleyiş içinde olmanın yanı sıra üstlenilen görevleri başarıyla yerine getirebilmek için toplumun güvenini, saygısını, ilgi ve desteğini sağlama çabasındadır. Söz konusu hedefe ulaşma noktasında yönetsel işleyişi halkın beklentilerine cevap verecek düzeyde verimli kılmak ve bu sayede hizmetlerin yerindeliğini ve etkinliğini sağlamak için halkla ilişkiler olgusu gündeme gelmektedir.Halkla ilişkiler çalışmaları bir süreç içende hayata geçmektedir. Araştırma, planlama, uygulama ve değerlendirme olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır. halkla ilişkiler süreci araştırma ile başlamaktadır. Araştırmanın, halkla ilişkiler açısından taşıdığı önem büyüktür, çünkü araştırma halkla ilişkilerin diğer süreçleri olan planlama, uygulama ve değerlendirmenin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka gereklidir.Belediye yöneticileri seçimle işbaşına gelen kişilerdir ve faaliyetleri direkt olarak halkın gözü önünde gerçekleşmektedir. Bu nedenle halk, yapılan çalışmaları yakından takip etme imkanına sahiptir. Ayrıca vatandaşların çeşitli işleri nedeniyle belediyelerle iç içe oldukları da bilinmektedir. Belediye yöneticilerinin yeniden iş başına gelmeleri, halkın oyuna bağlı olduğu için, onun gözü önünde cereyan eden uygulamalarda, halkı çalışmalara ortak etmek, onun desteğini kazanmak oldukça önemlidir. Dolayısıyla halkın düşünce, istek ve beklentilerinin saptanmasında kullanılan kamuoyu araştırmaları belediyeler için daha büyük önem taşımaktadır.Türkiye'de ilk defa bir belediye bünyesinde kurulan Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM) sadece bir araştırma birimi değil aynı zamanda kent kültürü ve kentlilik bilinci projesinin yürütücüsü ve uygulayıcı olarak görev yaptığını görüyoruz.Bu çalışmada yerel yönetimlerde halkla ilişkiler çalışmalarının önemi ve bununla birlikte de halkla ilişkilerde araştırmanın önemi incelenmiştir, ayrıca SAMM'ın yaptığı araştırmalar ve diğer çalışmalar incelenmiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'le konuya ilişkin röportaj yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In democrat countries ; municipalities? spend effort to gain the support , interest ,respect, confidence of public to be able to complete responsibilities against public besides having public responsibility. At this point Public Relation is coming on the agenda to be able to make more productive managerial industry that can come the required level to give answer the demands of public, effectively.Public Relation is implementing in a process to the life. It has four stages; researching, planning, practicing, evaluation. Public Relation process starts with research. This stage has big importance because it is the fundamental step for other stages, so it cannot be put aside.Municipalities Mayors are people who are elected via election. Their activities can be seen directly by the public, so the public have chance to follow their works. Municipal managers can be elected again need the support of public, so pulling public into the activities is very important. Public opinion researches have an inevitable place to determine public?s opinion, wishes, and demands.Social Research Centre Directory is the first time founded in Turkey,it?s not only an investigation unit but also city culture and city conscious project?s execution and application.In this work, people relation?s importance was examined in local managements and also investigation.Moreover;Social Research Centre Directory `s researches and other works was examined and was interviewed about this subject with Tahir Akyürek who is the president of Municipality.