Yusuf ile Züleyha Mesnevilerinde Allah korkusu motifleri (Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi, Yahya Bey Örnekleri)
Motifs of the fear of God in Yusuf and Züleyha mathnawis (Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi and Taşlıcalı Yahya Bey)
  1. Tez No: 219157
  2. Yazar: EMİNE DİNÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Doğu edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan Yusuf ile Züleyha mesnevilerinde Allah korkusu motifleri önemli bir yer tutmaktadır.Biz bu çalışmamızda farklı yüzyıllarda yaşamış olan üç büyük şairin (Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi ve Taşlıcalı Yahya Bey ) Yusuf ile Züleyha mesnevilerinde Allah korkusu motiflerini bulmaya çalıştık.Çalışmamızın birinci bölümünde Kur'an-ı Kerim'de, hadislerde ve tasavvuftaki Allah korkusuna örnekler vermeye çalılştık.İkinci bölümde sırasıyla Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi, Taşlıcalı Yahya Bey ve Yusuf ile Züleyha mesnevileri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Üçüncü ve son bölümümüzde ise, bu şairlerin mesnevilerinde buşduğumuz Allah korkusu motiflerini içeren beyitleri, günümüz Türkçesine yaptığımız çevirisiyle birlikte yer verdik. İncelediğimiz eserlerdeki Allah korkusu motiflerinin çeşitliliğinden dolayı, beyitleri başlıklar altına amaya çalıştık. Bu başlıklar:1. İşlenen günahtan dolayı duyulan korku,2. Allh'ın emrine karşı gelmekten ve azaptan duyulan korku3. DoğYaratıcı, herşeye gücü yeten Allah'a karşı hissedilmesi gereken korku4. Allah korkusunun karşılığıYusuf ile Züleyha mesnevileri bir aşk hikayesi olmasına rağmen, konusunu Kuran'dan alması sebebiyle içerisinde dini motifler çoktur. Çalışmamız sonunda dini motiflerden Allah korkusunun bu mesnevilerde nasıl yer aldığını incelemiş olduk
Özet (Çeviri)
` ` Fear of god?? is very important in Yusuf and Züleyha Mathnawi?s which have very important place in eastern literature. We tried to find in this study, motifs of the Fear of God in Yusuf and Züleyha Mathnawis of three great poets Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi and Taşlıcalı Yahya Bey who are lived in different centuries.In first part of our study we tried to give examples of Fear of Godin Holy Quran, traditions of Hz. Muhammed and in sufism. In second part we tried to give information about Erzurumlu Darir, Hamdullah Hamdi and Taşlıcalı Yahya Bey?s Yusuf and Züleyha Mathnawis. In third and last part of our study we give place the couplets of Fear of God from these poets mathnawi?s with their Turkish translations. Because of the variety of ` ` Fear of god?? motifs in these Works we tried to get these couplets in chapters. These chapters are :1.Fear from committing sin2.Fear from defying God?s orders and punishment3.Fear which must be felt to Allah the creator and almighty4.Reply of ` ` Fear of god??Although Yusuf and Züleyha Mathnawis are love stories, these stories have many religious motifs because their subjects are from Quran. At last of our study we examined how the religious motif of the ` ` Fear of god?? takes place in these mathnawis.