Kur'an açısından kadının aile içindeki yeri
The situation of the women (females) in families in the aspect of Kor'an
- Tez No: 219162
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Allah insanı en güzel biçimde yarattı ve ona kendi ruhundan üflemek suretiyle onu yeryüzünde halife kıldı. İlk önce Âdem'i, Âdem'den de kadını yarattı. Bunun neticesi olarak da her iki cins birbirinde sükûn buldu.Muharref dinlerde insanın cennetten kovulmasının asıl suçlusu olarak kadın görülürken, İslam'da böyle bir inanış yoktur. İlahi dinlerin kutsal kitaplarında kadın cinsi kötülenmezken, din anlayışlarında özellikle din adamlarının görüşleri sonucu kadın hakkında olumsuz anlayışlar oluşmuştur.Kadın ve erkek arasında cinse bağlı olarak herhangi bir üstünlük yoktur. Sosyal haklardan faydalanma alanında her iki cins birbiriyle eşittir. Aile içi ilişkilerde herkesin hakkı oranında vazifesi vardır.Aile içi ilişkilerde kadın erkeğe itaat etmelidir. Evlenen erkek eşine mehir vermekle sorumludur. Koca karısı ile iyi geçinmeli, ailesinin nafakasını temin etmeli, karısı hakkında iyi düşünüp, onu iyiye yönlendirmelidir. Birden fazla karısı olduğunda aralarında adaletle hükmetmelidir. Karı koca birbirine sadık kalmalı, aile sırlarını ifşa etmemeli ve eşler birbirinin kusurlarını örtmelidir.Çocuklar aileleri için bir imtihan vesilesidir. Aile çocuğunun yaşam hakkını korumak ve onu güzel terbiye etmekle sorumludur.İslam Dini'nde ?Cennet annelerin ayakları altındadır? anlayışı ile annelik makamı yüceltilmiştir. Aile içinde annenin babadan farklı olarak da çocuğuna karşı bazı sorumlulukları vardır. Anne çocuğunu emzirmek, çocuğuna temel eğitimi vermek ve çocuğunun nesep hakkını korunmakla sorumludur.İslam Dini'nde aile, dini ve sosyal bir akit olan nikâh ile oluşturulur. Sürekli olarak evlenilmesi yasak olan kadınlarla hiçbir zaman evlenilemez. Bu yasak kan bağı sebebi ile oluştuğu gibi süt ve akrabalık nedeniyle de meydana gelir. Bir takım engeller nedeniyle de bazı kadınlarla geçici olarak evlenilemez. Engel ortadan kalkınca evlenme yasağı da ortadan kalkar.Mü'min bir erkek müşrik olan kadınlarla evlenemezken, ehli kitap kadınları ile evlenebilir. Mü'min bir kadın ise; sadece müslüman olan erkeklerle evlenebilir. İslam Dini'nde adaletli olunmak şartıyla birden fazla kadınla evliliğe izin verilmiş, ancak ne kadar gayret gösterilse de adaletli olunamayacağı belirtilerek tek eşlilik tavsiye edilmiştir.İslam'da zorunlu olan durumlarda boşanmaya izin verilmiş, ancak bu durum bazı şartlara bağlanmıştır. Boşanma üç talak ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca mahkemeye başvurmak suretiyle kadına da boşanma hakkı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allah indeed created man in the best of moulds and made him his prophet on earth by blowing into him from his own spirit. Allah created Adam first and then created Eve out of him. It, as a result, brought well-being and calmness to both genders? lives.While, in degenerated religions, woman is regarded as the real culprit for mankind?s dismissal from the heaven, there exists no such fallacy in Islam. Woman is not vilified by the holy books of the divine religions; however, some negative thoughts about woman have come about especially as a result of the perceptions of the religious functionaries.There exists no superiority of man over woman in terms of gender; both genders have equal social rights. In family relations, both genders have responsibilities to fulfill in parallel with their rights.Woman is supposed to be obedient to her man, and the man is to provide all that is necessary for the woman. The man has to get along well with his wife, have a full respect for and trust in her, and encourage her to have good deeds. Should he be married with multiple-wives, the man has to treat them fairly. Husband and wife have to be loyal to each other, and keep their family relations confidential, and be tolerant to their faults and correct them.Children are infact a means for testing for the parents. The parents are responsible for safeguarding their children?s right to live and teaching them good behavioral manners.In Islam, the conception that ? Paradise is at the feet of the mother? emphasizes the significance of motherhood. Different from those of the father, the mother has some other responsibilities for her child such as breast-feeding, giving the basic education at home, and safeguarding her child?s right for lineage.In Islamic Faith, the family is formed by a marriage (nikah)- a solemn and sacred social and religious contract. Marriages between men and women standing in a certain relationship to one another are prohibited. These prohibited degrees are either of a permanent nature or a temporary. The permanently prohibited degrees of marriage are laid down in the Holy Qur'an . A great wisdom lies behind these prohibitions on the grounds of consanguinity, affinity, and fosterage.Temporary prohibitions are those which arise only on account of certain special circumstances in which the parties are placed. If the circumstances change, the prohibition also disappears.A muslim man is not allowed to marry a disbelieving woman, whereas he can marry a believing woman. A muslim woman is allowed only to marry a muslim man. Although Islamic Faith allows a man to marry more than one woman provided that the man treats them equally and fairly, monogamy is highly encouraged by the religion since it is hardly possible for a man to treat his wives invariably fairly and equally.Under some compulsory circumstances Islam allows people to get divorced. Divorce is limited to three in number. A woman also has the right to divorce her husband by means of taking the case to the court.