Sosyo-ekonominin sanat eğitiminde yaratıcılığa olan etkisi
The effect of socio-economy on creativity in art education
  1. Tez No: 219172
  2. Yazar: MUSTAFA CEVAT ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de sanat eğitimi verilen ilköğretim okullarında ki eğitim sürecinde, farklı sosyo-ekonomik düzeylere sahip ailelerin sanat eğitimine bakışlarındaki ekonomik kültürel farklılıkların olumlu olumsuz etkileri ve örgün eğitimde sanat eğitimine katılan öğrencilerin yaratıcı faaliyetleri üzerinde aile faktörünün öğrenciye yansımalarını ortaya çıkarmaktır.Çalışma Sıraç Aydın Taşbaş İlköğretim Okulu, Özel Diltaş İlköğretim Okulu ve Şükriye Onsun İlköğretim Okulu gibi sosyo-ekonomik farklılıkları belli olan ve her biri sanat eğitimi veren 3 ayrı okulda 7. sınıfa devam eden öğrencilerden grup olarak her biri 30 kişiden oluşan 3 grup öğrenci ve ebeveynleri denek olarak seçilerek bunlar üzerinde yapılmıştır. Öğrenciler arasındaki sosyo-ekonomik farklılıklar anket araştırması ile ortaya konmuştur.Gerekli yasal izinler alındıktan sonra Rehberlik araştırmaları yapan uzman pedagoglarca taslağı ve içeriği hazırlanan anketler, daha sonra deneklere uygulanmıştır. Deneklere birinci bölümde karşılaştırılmalı olarak sosyo-ekonomik durumlarını belirleyebilmemizi sağlayacak sorular sorulmuştur. İkinci bölümde sanat, sanat eğitimi, yaratıcılık, hakkında deneklerden görüşleri sorulmuştur. Daha sonra konu ile ilgili literatür taraması ve araştırma sonuçlarında anket üzerine ?Spss ?2? veri analiz değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra bu bulgular literatür ile karşılaştırılmış ve paralel sonuç ve gözlemler ile değerlendirmelerdeki sebep sonuç ilişkisine bakılmıştır.Sonuç olarak, çalışma sonunda elde edilen veriler sanat eğitiminde sosyo-ekonomik farklılıkların yaratıcılığı etkilediği görülmüştür. Olumlu çevre ve aile faktörleri, olumlu eğitim, öğretim ortamı, fiziksel eğitim imkânları ile ders araç ve gereçlerinin tam ve çağa uygun olması başarıyı artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the negative and positive effects of the economic-cultural differences in the art education views of the families who have different socio-economic levels and also to discover the parental effects on the creative activities of the students who took part in art education which constitutes a part of formal education in Primary Schools in Turkey.This study was conducted in three schools which have obvious socio-economic differences; Sıraç Aydın Taşbaş Primary School, Özel Diltaş Primary School and Şükriye Onsun Primary School. The study was carried out with three groups composed of 30 students and their parents. The socio-economic differences among students were found out by means of questionnaires.The questionnaires were legally prepared by professional pedagogues who carry out guidance studies and they were later applied to the subjects. In the first section, the subjects were asked to answer the questions that would help us evaluate their socio-economic situation comparatively. In the second section, the subjects were asked about their opinions on art, art education and creativity. Later on, a literature scan was conducted and an ?SPSS chi-square test? was used and the results were compared to the literature to see if there were similar outcomes and the cause and effect relationship.Finally, results of the study showed that the socio-economic differences in art education had effects on creativity. Positive environmental and parental factors, positive educational conditions, physical education opportunities and appropriate and up-to-date course materials contribute to success.