Muğla sarnıçları
- Tez No: 219194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ERAVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
?Muğla Sarnıçları?, isimli bu çalışmada Muğla ve ilçelerinde yer alan sarnıçlar incelenmiştir. Bölgede yer alan bu yapılar bugüne kadar detaylı bir şekilde araştırılmamıştır.Yörede çok sayıda sarnıç bulunmaktadır. Ancak bu yapılar günümüzde kullanılmamakta ve ne yazık ki insanlar tarafından tahrip edilmektedir. Sarnıçların birçoğu yıkılmış, bazılarının kubbesi çökmüş, kısmen sağlam durumda olanlarda harp durumdadır. Muğla bölgesi ve ilçelerindeki su sarnıçlarından örneklerin ele alındığı bu çalışmada, sarnıçların yapısal özellikleri, su sistemleri ve Türk Sanatı içerisindeki yerleri incelenmiştir. Bölgede yakın zamana kadar su şebekesinin bağlanmadığı yerlerde sarnıç yapımı devam etmiştir. Su şebekesinin bağlanmasıyla önemini kaybeden sarnıçların çoğu bugün harap durumdadır. Sonuç olarak sarnıçların belgelenmesi bu çalışmanın en önemli amaçlarından birini oluşturur.Çalışmanın katalog bölümünde yapılar, röleve çizimleri ve fotoğraflarla ayrıntılı olarak tanımlanmıştır.Değerlendirme bölümünde ise konumuz olan sarnıçlar; plan, malzeme, yapı elemanları, kitabe ve süsleme gibi ana başlıklar altında ele alınmıştır.Sonuç olarak ise araştırmada ulaştığımız ana bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In my thesis ? Muğla Sarnıçları? Is examine sarnıç in Muğla and ıts provinces.These art of pieces are not examined in a detil way.There are lots of sarnıç in the region. But people don?t use them now and they destroy them. May of the sarnıç was destroyed,their structure was broken and stil in a bad situation. In this stay, ı examine their structural Feautures water system and the place of them in Turkısh art. Until recently People have continued to build sarnıç in places Where they don?t have water. Sarnıç has lost their importonce When people have enough water with channels.For that reoson,Sarnıç are really in a bad position.The first and foremost aim of this thesis is to document these art of pieces. In catologue part, structures,röleve dravings and photographs are given in details. In conclusion part, Sarnıç are examined in the tittle of plan, equipment structural items,kitabe and adornment.Tos um up I present what I find in my search.