Cezai mirasçılıktan çıkarma
Punitive exheredation straf-enterbung
- Tez No: 264962
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Tezde araştırılan konu, Türk Medeni Kanunun 510-512nci maddelerinde düzenlenen cezai mirasçılıktan çıkarmadır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde cezai mirasçılıktan çıkarmanın tarihsel gelişimi, saklı payla ve tasarruf özgürlüğüyle ilişkisi, benzer kurumlarla karşılaştırılması ve hukukun diğer alanlarında uygulanması açıklanmaktadır. İkinci bölümde, cezai mirasçılıktan çıkarmanın unsurları detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde cezai mirasçılıktan çıkarmanın sonuçları, dördüncü bölümde mirasbırakanın çıkarılan mirasçıyı affetmesi ve mirasbırakanın çıkarma tasarrufunu geri alması araştırılmıştır. Beşinci bölümde cezai mirasçılıktan çıkarmanın geçersizliği incelenmiştir. Altıncı bölümde cezai mirasçılıktan çıkarmanın miras paylarına ve tasarruf oranına etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a doctorate thesis at Istanbul University Social Sciences Institute. The topic that was researched in the thesis is the punitive exheredation under Turkish Civil Law in Article 510-512. This study is composed of six chapters. In the first section of our thesis the historical development of punitive exheredation, its relation with hereditary portion and freedom of disposition, comparison of the term with allied subjects and adhibition of punitive exheredation in the other fields of law are explained. In the second section elements of punitive exheredation are detailed examined. In the third section the consequences of punitive exheredation, in the fourth section forgiveness of the heir by the deceased person and withdrawal of punitive exheredation disposition are analyzed. In the fifth section invalidity of punitive exheredation is analyzed. In the sixth section the effects of punitive exheredation on hereditary portion and saving rate are expounded.