Bina cephelerinin temizlenme ve korunmasında yöntem ve malzeme seçimi için bir inceleme
- Tez No: 21922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu çalışmada; bina cephelerinin korunmasında kullanılan organik esaslı sıvılar, hazır sıvalar ve boyalar ele alınarak incelenmiş, bu koruyucuların yüzeye uygulanmasından önce yapılması gereken işlemler ve yüzey temizleme yöntemleri araştırılmış, çeşitli cephe malzemeleri ele alınarak, bu malzemelere hangi temizleme ve koruma yöntem ve malzemelerinin uygulanmasının daha doğru olacağı incelenmeye çalışılmış tır. 1. Bölümde; konuya giriş yapılmış, sorunun önemi belirtilmiş, çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. 2. Bölümde; yapıyı etkileyen iç ve dış etkenler ele alınmış ve bu etkenlerin dış duvar üzerinde oluşturduğu yapı hasarları kısaca incelenmiştir. 3. Bölümde; boşluklu ortam ve bu ortamdaki su ve nemin hareketleri üzerinde durulmuştur. 4. Bölümde; dış duvarlarda su geçirimsizliğinin sağlanma şekilleri anlatılmıştır. 5. Bölümde; duvar dış yüzeylerinin korunmasında kullanılan organik esaslı sıvılar, hazır sıvalar ve boyalar-yüzeyin temizlenmesi-duvarm hidrolik yapısının değiştirilmesi yolları incelenmiştir. 6. Bölümde; dış duvarın dış yüzeylerini oluşturan malzemeler ayrıntılı olarak araştırılmış ve bu malzeme yüzeylerinin hangi yöntem ve malzemelerle temizlendiği ve korunduğu belirlenmeye çalışılmıştır. 7. Bölüm; çalışmanın sonuç ve öneriler bölümüdür. Bu bölümde, uygulanması daha doğru olan temizleme ve koruma yöntem ve malzemeleri, yüzeylerine uygulandığı cephe malzemelerine bağlı olarak gösterilmeye çalış'ilmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, organical liquids, ready made plasters and paints were exaimined. The required processes before the application of these protective materials and the surface cleaning methods were investigated. Various external surface materials were discussed and an attempt was made to find the methods and materials that are most suitable for cleaning and protecting these surfaces. In Chapter I, an introduction to the field was presented and the importance of the matter was highlighted. The aim and the scope of the study were explained. In Chapter II, the internal and external factors that effect the structure were examined and the external structural damage caused by these factors were briefly discussed. In Chapter III, deals with the porosity and the movements of water and humidity in this particular medium. In Chapter IV, the ways of watertighting the external surfaces were explained. In Chapter V, the organical liquids which are used for the preservation of wall external surfaces, ready made plasters and the paints were discussed. The methods of cleaning and protecting the existing texture of the surfaces were examined. In Chapter VI, the materials that make up the external surfaces of the structure were investigated in detail. The methods and materials to clean and protect the surfaces were also presented in relation to the surface materials on which they are applied. Chapter VII, consits the conclusions and the recommendations. In this chapter methods and materials used for cleaning and protecting in respect to the external surface materials were discussed. IV