Anadolu Selçuklularının Batı Anadolu politikası ve Bizansla münasebetleri
West Anatolian policy of Anatolian Seljuks and their relationship with Byzantines
  1. Tez No: 219237
  2. Yazar: NİHAL TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Büyük Selçuklu Devleti'nin 1040 yılında Gaznelilere karşı kazandığı Dandanakan zaferinden sonra Doğu Anadolu'ya ilk Türk akını başlamıştır.1071 yılında Sultan Alp Arslan Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Malazgirt savaşında Bizans'ı mağlup etmiş ve Türklerin Anadolu'yu yurt edinmelerine imkan sağlamıştır.Bunun neticesinde Anadolu'ya büyük bir göç başlamıştır.Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Bizans sınırında (İznik), 1075 yılında Anadolu Selçuklu Devletini kurmuştur.Bu dönemden itibaren Selçuklular, Bizans için bir tehdit unsuru olmuştur.Selçuklular ile Bizans arasındaki münasebetler zaman zaman kurulan ittifaklar ve antlaşmalarla yumuşamışsa da çoğunlukla mücadeleler halinde geçmiştir.Bu mücadeleler, Bizans açısından Selçuklulara kaptırılan Anadolu'nun geri alınması düşüncesi ile yapılırken, Anadolu Selçukluları için Anadolu'yu yurt edinmek ve Türklerin Anadolu'daki hakimiyetlerini sağlamlaştırmak amacını taşımaktaydı.Selçuklu sultanlarının izledikleri başarılı politikalar sayesinde Bizans, Selçuklu akınlarından zayıflamıştır. Haçlılardan yardım istemek zorunda kalmıştır.Haçlılar, Anadolu Selçuklu Devleti'ni uzun süre meşgul etmişlerdir; ancak Türkler Haçlılara karşı vatanlarını başarıyla savunmuş ve Anadolu'nun kolayca istila ve işgal edilebilecek bir ülke olmadığını Batı dünyasına açık bir şekilde göstermişlerdir.1176 yılında Bizans'a karşı kazanılan Miryokefalon zaferiyle Anadolu'nun bir Türk yurdu olduğu kesinlik kazanmıştır.Tuğrul Bey'in liderliğinde Çaka Bey'in Anadolu'daki ilk seferinden başlayarak ardı arkası kesilmeyen göçlerle ve büyük gayretle kazanılan Malazgirt, Miryokefalon zaferinden sonra çöküşe başlayan Bizans'a son darbe Osmanlı Devleti tarafından indirilecektir.
Özet (Çeviri)
After Dandanakan Victory won by Great Seljuks State against Gaznes in 1040, the first Turkish rushes began toward East Anatolia. In 1071, Sultan Alp Arslan overcame Byzantium during Malazgirt War, one of turning points of Turkish history, and enabled for Turks to settle in Anatolia. As a consequence of this, immigration began toward Anatolia. Suleyman Ibn Kutalmish founded the Anatolian Seljuk State in the border of Byzantium (İznik) in 1075. Beginning from this era, Seljuks became a threat element for Byzantines.The relationships between Seljuks and Byzantines mostly paused in struggle, although, from time to time, they moderated through the alliances formed and the treaties. While these struggles were carried out with the consideration of getting back the Byzantium territories lost from Byzantines points of view, they aimed to settle in Anatolia and strengthen the dominance of the Turks on Anatolia for Turks. Thanks to the successful policies followed by Seljuk Sultans, Byzantium lost power due to Seljuk?s rushes and was left no choice but to demand help from Crusaders. Anatolian Seljuks engaged in the Crusaders long time. However, Turks defended their lands successfully against the Crusaders and demonstrated to all of Western World clearly that Anatolia was not a country to be occupied and invaded easily. By the Miryokefalon Victory won against Byzantium in 1176, it was definitely understood that Anatolian was a Turkish homeland.Beginning from the first campaign in Anatolia of Çaka Beg in the leadership of Tugrul Beg, with non stopping immigrations, and after Malazgirt and Miryokefalon Victories won with great efforts, the Ottomans dealt a blow to Byzantium beginning to collapse lastly