Akkâ Krallığı (1191-1291)
The Kingdom of Acre (1191-1291)
- Tez No: 943462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAMİL BAŞ, PROF. DR. İHSAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 569
Özet
Birinci Haçlı Seferi çağrısıyla fitili ateşlenen haçlı seferleri Antakya Prinkepsliği, Urfa Kontluğu, Kudüs Krallığı ve Trablus Kontluğu'nun kurulmasıyla sonuçlanmıştır. Bunlar arasında bilhassa Kudüs Krallığı, yaklaşık iki asır süren varlığı boyunca Eyyûbîler, Zengîler, Anadolu Selçukluları ve Memlûkler başta olmak üzere bölgedeki tüm Müslüman komşularıyla savaşlar yapmış, ancak bir yandan da askeri ittifaklar, ticari ilişkiler ve kültürel etkileşimler gerçekleştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, Kudüs Latin Krallığı'nın, Hittîn Savaşı'nın sonrasında geçirdiği yeniden kuruluş ve genişleme, nihayet ortadan kalkmasıyla sonuçlanan İkinci Krallık Dönemi olarak da bilinen Akkâ Dönemi'nin öncelikle siyasi tarihini, akabinde kurumlar ve kültür-medeniyet tarihini ortaya koymaktır. Bu amaçla Akkâ Dönemi için önemi olmadıkça İlk Krallık Tarihi kapsam dışında tutulmuş, sadece kurumların tarihinin incelenmesinde bütünlük sağlanması gerektiğinde değinilmiştir. Çalışma boyunca öncelikle birincil kaynaklar değerlendirilmiş, bununla birlikte disiplinler arası çalışmalardan ve günümüz bakış açısını ortaya koyabilmek adına modern araştırma eserlerden faydalanılmıştır. Benzeri ya da daha spesifik konularda yeni araştırmalar için İngilizce ve Fransızca gibi modern Batı dilleri haricinde Arapçanın yanı sıra Latince ve Eski Fransızcaya da hâkim olunmasının gerekliliği anlaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda Müslüman ve Türk nefretiyle yola çıkan haçlı topluluklarının bulundukları coğrafyada varlıklarını devam ettirebilmek için bir arada yaşama kültürüne uyum sağladıkları, ülkelerindeki kurumları geldikleri topraklarda karşılarında bulduklarıyla sentezledikleri, başta insan gücü ihtiyacı olmak üzere kronik ihtiyaçlarını giderme arayışıyla çözümler ürettikleri ortaya konulmuştur. Bununla birlikte papalığın bölgede güçlü bir devletten ziyade kendisine bağımlı bir devlet politikası gütmesi, bu nedenle Krallık'ın tüm işlerine müdahil olmasıyla ve ülke içindeki güç gruplarının kendi çıkarlarını öncelemesiyle yönetimin kırılgan hale geldiği ve çöküşün kaçınılmaz olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte Kudüs Krallığı çok sayıda farklı kültürün bir şekilde bir arada yaşaması, şiddetli askeri baskıya rağmen ticaretin ve kültürler arası etkileşimin devam etmesiyle kayda değer bir örnek olarak tarihte yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The Crusades, sparked by the call for the First Crusade, led to the establishment of the Principality of Antioch, the County of Edessa, the Kingdom of Jerusalem, and the County of Tripoli. Among these, the Kingdom of Jerusalem was particularly notable, as it waged wars against all its Muslim neighbours—including the Ayyubids, the Zengids, the Sultanate of Rûm(Iconium), and the Mamluks—throughout its nearly two-century existence. However, it also forged military alliances, engaged in trade, and facilitated cultural exchanges. This study aims to explore the political history of the Kingdom of Jerusalem, with a focus on the Acre Period—also known as the Second Kingdom Period—characterized by the kingdom's reestablishment and expansion following the Battle of Hattin, leading up to its eventual downfall. For this purpose, the history of the First Kingdom is largely excluded, except where relevant to the Acre Period, and is only referenced when necessary to ensure a cohesive understanding of the kingdom's institutional history. In conducting this study, primary sources were thoroughly analyzed, complemented by interdisciplinary studies and modern research to offer a contemporary perspective. It has become clear that for future research on similar or more specific topics, proficiency in Arabic, as well as Latin and Old French, in addition to modern Western languages like English and French, is essential. The study concludes that the Crusaders, initially driven by hatred toward Muslims and Turks, adapted to the culture of coexistence in order to sustain their presence in the region. They synthesized the institutions of their homelands with those they encountered in the lands they conquered and sought solutions to chronic needs, particularly the need for manpower. However, the papacy's policy of establishing a state dependent on itself rather than a powerful state in the region, intervening in all the kingdom's affairs, and the prioritization of interests by internal power groups, made governance fragile and the collapse inevitable. Nonetheless, the Kingdom of Jerusalem stands out in history as a remarkable example of the coexistence of numerous different cultures, with trade and intercultural interactions continuing despite intense military pressure.