Sultan II. Kılıç Arslan ve zamanı
Sultan Kilij Arslan II and his era
  1. Tez No: 784822
  2. Yazar: İSMAİL KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada Sultan II. Kılıç Arslan zamanında Türkiye Selçuklu Devleti'nde vuku bulan gelişmeler monografi tarzında ele alınmıştır. Türkiye Selçuklu Devleti'nde Anadolu'da milli birlik ve istikrarı sağlaması adına önemli faaliyetlere imza atan II. Kılıç Arslan, aynı zamanda Bizans'a karşı verdiği mücadeleler neticesinde Anadolu'daki Türk varlığının kesinleşmesine vesile olmuştur. Miryokefalon Muharebesinde alınan zafer sonrasında Anadolu'daki konumu güçlenen II. Kılıç Arslan, başta Danişmendliler olmak üzere Nureddin Mahmud Zengi ve onun akabinde güç kazanan Mısır ve Suriye hâkimi olan Selahaddin Eyyübi ile karşı karşıya gelmiştir. Söz konusu mücadelelerde Türkiye Selçukluları, doğu ve batı istikametinden genişleme politikası takip ederken Sultan II. Kılıç Arslan ülke topraklarını eski Türk devlet geleneğine uygun olarak on bir oğlu arasında paylaştırmıştır. Bu durum o zaman kadar Anadolu'da siyasi birliği sağlamaya yönelik tüm adımların akamete uğramasına ve Türkiye Selçukluları'nın siyasi olarak parçalanmasına zemin hazırlamıştır. Bu sırada Alman İmparatoru Friedrich Barbarossa öncülüğündeki Haçlıların, Kudüs'e gitmek için Anadolu'ya gelmesi, Türkiye Selçukluları'nda yaşanan sorunların katlanmasına neden olmuştur. Haçlı baskısından kurtulan II. Kılıç Arslan, ülkenin parçalanmışlığına son vererek en küçük oğlu Gıyaseddin Keyhüsrev etrafında Anadolu'daki siyasi birliği tekrar sağlamaya çalışmıştır. Neticede uzun sayılabilecek saltanatı boyunca siyasi, askeri, içtimai ve ekonomik pek çok alanda yeniliklere öncülük eden II. Kılıç Arslan, Türkiye Selçukluları'nda önemli bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the developments that took place in the Seljuk State of Turkey during the reign of Sultan Kilij Arslan II are discussed in monograph style. Kilij Arslan II, who undersigned carried out activities in order to ensure national unity and stability in Anatolia in the Seljuk State of Turkey, also helped to confirm the Turkish presence in Anatolia as a result of his struggles against Byzantium. After the victory in the Battle of Myriokephalon, Kilij Arslan II, whose position strengthened in Anatolia, came face to face with Nureddin Mahmud Zengi, especially the Danishmends, and Selahaddin Eyyubi, the ruler of Egypt and Syria, who gained power after him. While the Turkish Seljuks followed a policy of expansion from the east and west in these struggles, Sultan Kilij Arslan II, divided the country's lands among his eleven sons in accordance with the old Turkish state tradition. This situation paved the way for the failure of all the steps to ensure political unity in Anatolia until then and the political disintegration of the Turkish Seljuks. Meanwhile, the Crusaders, led by the German Emperor Friedrich Barbarossa, came to Anatolia to go to Jerusalem, causing the problems experienced in the Turkish Seljuks to multiply. Having survived the Crusader oppression, Kilij Arslan II, tried to restore the political unity in Anatolia around his youngest son, Gıyaseddin Keyhüsrev, by putting an end to the fragmentation of the country. As a result, during his long reign, which led to innovations in many political, military, social and economic fields, Kilij Arslan II had an important place in the Turkish Seljuks.