Gazipaşa'da folklor ve halk edebiyatı ürünleri
Gazipaşa'da folklaor ve halk edebiyati ürünleri
- Tez No: 219243
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERAT ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Gazipaşa'da Folklor ve Halk Edebiyatı Ürünleri isimli bu çalışmada, Gazipaşa bölgesinde geçmişte yaşanmış ve unutulmaya yüz tutmuş halk edebiyatı ürünleri ile günümüzde halen yaşatılmaya çalışılan gelenek, görenek ve inanışlar ele alınmıştır.Araştırmacılar tarafından yeterince incelenmeyen ve araştırma yapılmayan Gazipaşa folkloru, zengin bir geçmişe sahip olmasına rağmen halen bakirliğini korumaktadır. Özellikle ilçe merkezinden uzaklaşılarak köylere doğru gidildiğinde, daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkan ve yaşamın bir parçası olan bu ürünlerin toparlanarak yazıya geçirilmesi ve kalıcılığın sağlanması amaçlanmıştır. Günümüzde kitle iletişim araçlarının ( gazete, dergi, televizyon?) çoğalması neticesinde insanlar arasındaki iletişim zayıflamış ve sözlü kültürün bir parçası olan halk edebiyatı ürünleri unutulmaya yüz tutmuştur. Bu çalışmamızda, bölgede yapmış olduğumuz derleme çalışmalarıyla, bu ürünler kayıt altına alınmış ve yazıya geçirilerek gelecek nesillerin de bu ürünlerden faydalanması çalışmamızın temelini oluşturmuştur.Çalışmamız, ön söz, kısaltmalar ve giriş kısımlarının ardından on bir bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, Halk Anlatmaları ( masal, efsane, fıkra ve halk hikâyeleri ); ikinci bölümde, Anonim Halk Şiiri ( mani, ninni, türkü ve ağıtlar ); üçüncü bölümde destanlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Kalıplaşmış İfadeler ( atasözleri, deyimler, bilmeceler, tekerlemeler, dualar ve beddualar ); beşinci bölümde, Geçiş Dönemi Adetleri ( doğum, evlenme, ölüm ); Altıncı bölümde, Halk Hekimliği ve Halk Baytarlığı; yedinci bölümde, Halk İnanışları; sekizinci bölümde, Çocuk Oyunları; dokuzuncu bölümde, Yöresel Yemekler; onuncu bölümde lakaplar ve on birinci bölümde Bölgede Kullanılan Mahalli Kelimeler ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda sonuç, kaynak şahıslar, kaynakça, fotoğraflar ve bölgeye ait harita bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled ?Products of Folklore and Folk-literature?, folk-literature that was experienced in past in Gazipaşa and begun to be forgotten, and traditions, customs and beliefs that were attempted to be kept alive, are discussed.Although, Gazipaşa folklore that was not sufficiently examined and analysed by researchers has a rich past, it still protects its virginity. Especially, it was aimed to compile and write these products which have been obviously exposed and became a part of life, and to provide their permanence, when you go to villages by getting away from country town. Today, as a result of enhancement of mass media, communication among people weakened and folk-literature that is a part of oral culture was begun to be forgotten. In our study, these products have been recorded and written with compilation works we did in region, and they underlied our study for the utilisation of generation next from these products.Our study consists of eleven parts following preface, abbreviations and introduction parts.ın the first part, folk narratives (tale, legend, joke and folk stories); in the second part, anonymous folk poems (turkish poems, lullaby, folk song and threnody); in the third part epics are examined. In the fourth part, stereotyped statements (proverbs, idioms, riddles, tongue twisters, prayers imprecations); in the fifth part, Customs of Transition Period (birth, marriage, death); in the sixth part, folk medicine and folk veterinary medicine; in the seventh part, folk beliefs; in the eighth part, Children?s play; in the ninth part, Regional Meals; in the tenth part, epithets and in the eleventh part, Local Words are discussed. In the end of study, there are conclusion, sources, bibliography, photos and map of region.