Ömer Fuadi'nin Risale-i Virdiyye adlı eserindeki tasavvufi görüşleri
Omer Fuadi's sufistic opinions in his book: 'Risale-i Virdiyye'
  1. Tez No: 219270
  2. Yazar: ASUMAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
İslam'ın bâtınî yönünü temsil eden tasavvuf diğer ilim dallarına göre daha kapalı bir disiplindir. Tasavvuf, VI. VII.- XII. ve XIII. asırlarda tarîkatların kurulmasıyla birlikte açılım sağlamış ve daha sistemli bir hâle gelmiştir. Tasavvufun anlaşılması ve aktarılması noktasında tarîkatların büyük rolü olmuştur.XVI. yüzyılda yaşayan Halvetilik'in Şâbâniyye kolu şeyhlerinden olan Ömer Fuâdî'nin Risâle-i Virdiyye adlı eseri de tasavvuf disiplini içerisinde tarîkatların âdâb ve erkânlarını sergilemesi yönüyle önemlidir. Risâlede tarîkatların tasavvuf anlayışları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir.Günümüzde de güncelliğini koruyan tarîkatların tasavvuf disiplini içerisindeki yerinin belirlenmesine katkıda bulunmak amacıyla Fuâdî'nin Risâle-i Virdiyye adlı eserini çalışmayı istedik.Çalışmamızın birinci bölümünde Fuâdî'nin hayatı, hocaları, eserleri, ilmî ve tasavvufî şahsiyetiyle tesirleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Risâle-i Virdiyye adlı eserinin tahlili yapılmış, eserde adı geçen bazı kişiler hakkında bilgi verilerek, risâlede ele alınan konulardan bahsedilmiştir. Ekte ise eserin Latin harfleriyle yazılmış şekli sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sufism is generally understood by scholars to be the inner or mystical dimension of Islam. In the 6th, 7th, 12th and 13th centuries, spreading of Sufism began and the studies of it became more disciplinary and systematic. Sufi Orders played a great role of understanding and expanding the Sufism.In the 16th century, Ömer Fuadi who was the dervish of Şabaniye Branch of Halvetiyye Order, wrote a book called ? Risâle-i Virdiyye? which consist the studies of customary observances and accepted rules of Sufism etiquette that is a great work of understanding the Sufism disciplinary. In the book, there is detailed information about the Mystic Orders and their doctrines. Nevertheless, analyzing and examining the book of Ömer Fuadi, ?Risâle-i Virdiyye? is a useful source to understand the Mystic Order? disciplinary not only for their historical formation but also for their present formation.In the first part of the thesis, Fuadi?s life, his master teachers, his works, his scholar and mystic doctrines are treated. In the second part, the topics of the book, ?Risâle-i Virdiyye? analyzed and evaluated and brief autobiography given about the names which are in the book. In the appendix, text of the book is submitted in the Latin alphabet.