Verimlilik arttırma teknikleri
Productivity improvement techniques
  1. Tez No: 219281
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Verimlilik, bir üretim ya da hizmet sisteminin ürettigi çıktı ile bu çıktıyı yaratmak için kullanılan girdi arasındaki iliskidir. Yüksek verimlilik, aynı miktar kaynakla daha çok üretmek veya aynı girdiyle daha çok çıktı elde etmektir. Verimlilik, farklı sekillerde de tanımlanabilecegi gibi, bu tanımlardan bazıları etkinlik ve etkililik kavramları ile karısmaktadır. Bu nedenle çalısmanın basında bu kavramlar ayrıntılı olarak açıklanmıs ve aralarındaki farklar ortaya konmustur. Yapılan bir baska hata da; verimliligin, sadece emek ve makine gibi kaynakların daha yogun kullanımı olarak görülmesidir. Oysa artık, verimlilik ile çalısma yasamı kalitesinin birbirine sıkı sıkıya baglı oldugu kabul edilmektedir. Firmalar, verimlilik arttırma tekniklerinin hayata geçirilmesi sırasında ?çalısan? faktörünü göz ardı ettiklerinden, beklemedikleri zorluklarla karsılasmakta ve sadece makine kapasitesini degistirerek geçici süreli verimlilik artısı elde etmektedirler. Bu noktadan hareketle, firmaların bu teknikleri uygularken karsılasabilecekleri zorluklara yer verilmis ve bu zorlukların asılabilmesi için bazı önerilerde bulunulmustur. Verimlilik arttırma tekniklerinden Sayısal Metotlara deginilmesine ragmen ?Kalite Yolu? ile ve ?Davranıssal Teknikler? ile verimliligin arttırılması konularına agırlık verilmistir. Daha uzun süreli ve kalıcı verimlilik artısı için; sürekli gelisim felsefesinin tüm çalısanlara benimsetilmesi, uygulamalardan önce firma içinde verimlilik kültürünün olusturulması, tam katılımın saglanması, karar ve uygulamaların sadece üst yönetim kademeleri ile sınırlı kalmayarak tabana dek benimsetilmesi gerekliligi üzerinde durulmustur. Orta ölçekli bir firmada uygulanmaya henüz baslanmıs olan Süreç Yönetimi Sistemi'ne de yer verilmis olup, firmanın mevcut durumu, hedefleri, yapılan faaliyetler ve ulasılan nokta anlatılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Verimlilik, Etkililik, Etkinlik, Verimlilik Arttırma Teknikleri, Süreç Yönetimi.
Özet (Çeviri)
Productivity, is the relationship between an output, that produced by a production or service system, and an input, that is used for creating the output. High productivity means, producing more with the same quantity of source or getting more output with the same quantity of input. Production can also be defined by different ways, but some of these definitions can be confused with Efficiency and Effectiveness. Because of this reason, at the beginning of this study, these concepts are defined detailed and the differences between them are given. Another mistake is productivity is considered only as a condensed usage of the labor and machine sources. But today, it is approved that productivity and working life quality are closely linked with each other. At the time of implementing the productivity improvement techniques, companies, do not take the employees into consideration and they meet with unexpected difficulties. The companies change only the capacity of the machinery and they get a limited and a temporarily productivity improvement. In this study, the difficulties, that the companies can be met at implementing, are defined and some advises are given for getting over. Some of ?Engineering Methods? of Productivity Improvement Techniques are given, but especially focused on ?Quality Way? and ?Behavioral Way? Techniques. It is emphasized that for a permanent improvement; ?Kaizen Philosophy? should be represented to all employees, a productivity culture should be developed before implementations. Decisions and applications should not be done only by top management. Process Management System is defined and the implementations, at a company, are given. The state of the company, the targets, applications and the reached points are also indicated. Key words : Productivity, Efficiency, Effectiveness, Productivity Improvement Techniques, Process Management System.