İlköğretim okulu müdürlerinin etik davranışları
Ethical behaviors of primary school administrators
- Tez No: 219310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırmanın genel amacı resmi ilköğretim okulu müdürlerinin etik ilkelere ne derecede uygun davrandıklarının belirlenmesidir. Bu amaçla ilköğretim okulu müdürlerinin, öğretmenlerinin ve ilköğretim müfettislerinin algılarına basvurulmustur. Arastırmanın evrenini ?stanbul ili Avrupa yakasındaki resmi ilköğretim okulları olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemine Avrupa yakasındaki 19 ilçeden toplamda 31 okul yansız seçim yoluyla belirlenmistir. Öğretmen ve müfettisler için örnekleme yapılmamıs, bu okullarda görev yapan tüm öğretmenler ve Avrupa yakasında görev yapan ilköğretim müfettisleri arastırmaya dahil edilmistir. Arastırmaya 559 öğretmen, 106 müfettis ve 31 müdür olmak üzere toplamda 696 kisi katılmıstır. Veri toplama aracı olarak Aydın(1997)'ın gelistirdiği eğitim yöneticileri etik ilkeler anketi kullanılmıstır. Ankette arastırmaya katılanlardan okul müdürünün uyması gereken 79 etik ilkeye ne derecede uygun davrandıklarını belirtmeleri istenmistir. Ankette öğretmenler beraber çalıstıkları müdürü, müdürler kendilerini, müfettisler de görev yaptıkları yerlerdeki müdürleri değerlendirmislerdir. Arastırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS-11.5 paket programı kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde ise standart sapma, frekans, yüzde ve aritmetik ortalamalardan yararlanılmıstır. Görev, yas ve kıdem değiskenlerine göre farklılıkları tespit etmek amacıyla T testi, varyans analizi ve LSD testi yapılmıstır. Arastırma sonucuna göre öğretmenler okul müdürlerinin müdürlük yaparken etik ilkelere uygun davrandıklarını algılamaktadırlar. Öğretmenler, okul müdürlerinin en çok saygı boyutundaki etik ilkelere uygun davrandıklarını belirtirken, en az hosgörü boyutundaki etik ilkelere uygun davrandıklarını belirtmektedirler. Müdürler, kendilerini tüm etik ilkelere uygun davrandıkları seklinde algılamaktadırlar. Müfettisler ise müdürler ve öğretmenlerden farklı olarak müdürlerin etik ilkelere uygun davrandıkları görüsüne az katılmaktadırlar. Müfettisler, okul müdürlerinin en çok saygı boyutundaki etik ilkelere uygun davrandıklarını belirtirken, en az dürüstlük boyutundaki etik ilkelere uygun davrandıklarını algılamıslardır. Buna göre müdürlerin etik ilkelere uygun davrandıkları görüsüne en az katılan grup müfettis grubu olmustur. Yas değiskenine göre her üç grupta da anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Kıdem değiskenine göre müdürlerin algılarında anlamlı fark bulunmazken öğretmen ve müfettislerin algılarında anlamlı farklılıklar bulunmustur. Meslekte yeni olan öğretmenler ile müfettisler daha kıdemli olanlara göre müdürlerin etik ilkelere daha çok uygun davrandıklarını belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine to what extent public school principals behave in accordance with the code of ethics as perceived by school principals, teachers and inspectors. The sample of the study consists of public elementary schools in the European side of Istanbul. The sample size of the study consisted of 31 schools and those schools were randomly selected from 19 counties in the European side of Istanbul. Elementary school inspectors working in the European side of Istanbul were also included in the sample size. As a total of 696 people, including 559 teachers, 106 inspectors and 31 school principals participated in the study. Data for the study was collected through the questionnaire- ?The Code of Ethics for School Administrators?- developed by Aydın in 1997. The questionnaire was composed of 79 items that were representative of the code of ethics related to tolerance, justice, accountability, honesty, democracy and respect. The participants of the study were asked to rate to what extent school principals behave in accordance with the code of ethics. The teachers rated their school principals and principals rated themselves on each item. Inspectors were also asked to rate on each item the school principals working in schools within their work area. To analyze data, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS,11.5) was used. Standard deviation, frequency, percentage and mean scores were calculated to analyze data. To determine the differences according to job, age and seniority variables, t-test, oneway- ANOVA and LSD tests were used. The results of the study showed that school principals were found to behave in accordance with the code of ethics while performing their administrative job, as perceived by teachers. Teachers agreed that school administrators behave more strongly in accordance with the codes of ethics related to respect. However, they perceived that school administrators less likely behave in accordance with the codes of ethics related to tolerance. School principals perceived themselves behaving more strongly in accordance with the code of ethics. Inspectors, on the other hand, were found to disagree with the perceptions of teachers and school administrators. Inspectors perceived that school principals behave more strongly in accordance with the codes of ethics related to respect, but less likely behave inaccordance with the code of ethics related to honesty. As a result, among the participant groups, inspectors were found less likely to agree that school principals behave in accordance with the code of ethics. According to the age variable, a non-significant difference was found in all three groups. According to the variable of seniority, a non-significant difference was found in the perceptions of school administrators, but significant differences were found in the perceptions of teachers and of inspectors. Unlike their senior colleagues, novice teachers and inspectors were found to perceive that school administrators behave more strongly in accordance with the code of ethics.