İlköğretim okul müdürlerinin etik davranışlarıyla öğretmenlerin iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki(İstanbul ili Sancaktepe örneği)
- Tez No: 355927
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı ,ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin etik davranışları ile bu okullarda görev yapan öğretmenlerin iş tatminleri arasında bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Araştırmanın evrenini, 2011-2012 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Sancaktepe ilçesinde bulunan 30 resmi ilköğretim okulunda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini Sancaktepe İlçesi MEB'e bağlı 30 tane resmi ilköğretim okulundan farklı sosyo-ekonomik düzeydeki 11 ilköğretim okulu tesadüfî oransız küme örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Bu okulların öğretmenleri random yöntemi ile seçilecektir. Anket ve ölçekleri hatalı dolduranlar araştırmaya dâhil edilmeyeceğinden geri dönüş kaybı dikkate alınarak toplam 593 Öğretmen örneklem grubunu oluşturması düşünülmektedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla kullanılan form, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öğretmenlere ait kişisel bilgilerin sorulduğu kişisel bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümde Prof.Dr. İnayet Pehlivan Aydın(1997) 'ın geliştirdiği 79 maddeden oluşan Etik Davranış Ölçeği , üçüncü bölümde ise 20 maddeden oluşan Minnesota İş Tatmin Ölçeği yer almaktadır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından öğretmenlere uygulanmıştır.. Öğretmenlerden öncelikle demografik bilgilerini toplamak amacıyla geliştirilmiş anketi doldurmaları istenmiş ardından Okul Müdürünün Etik Davranış Ölçeğinin ve Minnesota İş Tatmini Ölçeğini cevaplamaları istenmiştir. Verilerin çözümlenmesi süreci şu şekilde gerçekleştirilmiştir; Veri toplama araçları olan ölçekler kodlanmış,veriler 'SPSS for Windows' paket programına aktarılarak analizleri yapılmıştır. Ardından analiz tabloları yorumlanmıştır. Alt problemlerin sırası göz önünde bulundurularak yorumlar yapılmıştır. İlköğretim okul müdürlerinin algılanan etik davranışlarının öğretmenlerin cinsiyet değişkeninde erkek öğretmenler lehine anlamlı bir sonuç gösterdiği görümüştür.Etik davranışların sorumluluk alt boyutunun yaş değişkeninde 31-35 yaş grubu için puanlarının düşük olduğu görülmüştür.Yine iş tatmininde de 31-35 yaş grubunda diğer yaş gruplarına göre daha düşük bir iş tatmini puanı hesaplanmıştır.Son olarak; Etik davranış ölçeği ve tüm alt boyutlarının puanının yükselmesi ile iş tatmini ve alt boyut puanlarının yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether there is a relationship between the ethical behaviour of head teachers in primary schools and of job satisfaction of the teachers working within these schools. The study was conducted in Sancaktepe in the academic year 2011-2012. The study population in the province of Istanbul are teachers working in 30 official primary schools. The study sample taken from the 30 primary schools due to the department of education, in the district of Sancaktepe perceive coincidence disproportioned social-economic levels, 11 of these primary schools were determined using the cluster sample method. Teachers of these schools will be selected at random. Taking into consideration of any time loss and faulty questionnaires which may be submitted by the teachers, which will then not be included within the research, means a total number of 593 teachers are thought to constitute the sample group. The questionnaire for the study being used consists of three parts: In the first section, teachers were asked to fill a form regarding their personal information. In the second section 79 parts consisting of the ethical behaviour questionnaire developed by Prof.Dr Inayet Pehlivan Aydin (1997) were used. In the third section 20 items from the Minnesota Job Satisfaction questionnaire are included. Data collection forms have been used by the researcher on the teachers... Firstly the teachers were asked to complete the questionnaire to collect information about their demographic knowledge. Then the head teachers were asked to answer the ethnic behaviour and the Minnesota job satisfaction questionnaires. The answers have been analyzed using coded data 'SPSS for windows package program to which the analyses have been transferred to. Comments about the analysis tables have been made, taking into consideration order of the sub-problems further comments were made. Head teachers of the primary schools perceived ethical behaviour that the gender of teachers' variable pointed towards a significant result in favour of male teachers. Responsibility for ethical behaviour subscale scores showed lower for the age group 31-35 years of age variable. Job satisfaction is still lower in the 31-35 group than the satisfactory score calculated according to other age groups. Finally all the sub-dimensions of ethical behaviour scales and subscale scores of job satisfaction scores increase with rise being observed.