İzotropik yapıya sahip kompozit malzemeden yapılmış kademeli millerde burulma momenti etkisinde oluşan gerilme dağılımının sonlu elemanlar metoduyla analizi
The Analysis of stress distribution under the effect of torsion in the stepped shafts made up of isotropic composite materials by using finite elements method
- Tez No: 21932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV İZOIROPİK YAPIYA SAHİP KOMPOZÎT MALZEMEDEN YAPILMIŞ KADEMELİ MİLLERDE BURULMA MOMENTİ ETKİSİNDE OLUŞAN GERİLME DAĞILIMININ SONLU ELEMANLAR METODUYLA ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) M. Selamı ŞENGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1992 ÖZ Bu çalışmada ızotropik yapılı kompozit malzemeden yapılmış ka demeli millerde burulma momenti etkisinde oluşan gerilme dağılımı teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. 1. ve 2. Bölümlerde teorik çalışma ile ilgili ön bilgiler verilmiş 3. Bölümde problem teorik olarak Sonlu Elemanlar Metodu ile çözümlenmiştir. Çözümde MARC adlı program kullanılmıştır. Deneysel çalışmanın birinci aşamasında is tenen özelliklerdekı miller imal edilmiştir. Deneyin ikinci kısmın da ise burulma momenti uygulayabilecek bir düzenek kurularak mil lerde oluşacak şekil değiştirmeler, Strain-Gaugeler yardımıyla öl- çülmüştür. Son bölümde ise teorik ve deneysel sonuçların bir karşı laştırması yapılmıştır. Bilim kodu : 625.03.02 / Anahtar kelimeler : Kademeli mil, İzotropik kompozitler, Kayma ge rilmesi, Burulma momenti. Sayfa adedi : 100 Tez Yöneticisi : Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF STRESS DISTRIBUTION UNDER THE EFFECT OF TORSION IN THE STEPPED SHAFTS MADE UP OF ISOTROPIC COMPOSITE MATERIALS BY USING FINITE ELEMENTS METHOD (M.Sc. Thesis) M. Selamı ŞENGÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1992 ABSTRACT In this study, the stress distribution under the efect of torsion in the stepped shafts made up of isotropic composite material has been examined both theoretcially and experimentally. In the first and second chapters, the preliminaries have been given and the problem has been solved theoretically in the third chapter by using Finite Elements Method. MARC computer program has been used in the solution. In the first step of experimental study, the shafts which have required properties have been manufactured. In the second step, an experimental arrengement which can apply torsion has been set up and the strain amplitutes and the shafts have been measured by using Strain-gauges. In the last chapter, theoretical and experimental results have been compared. Science code: 625.03.02 Keywords : Stepped Shaft, Isotropic Composites, Shear Stress, Torsion. Page number : 100 Adviser : Mahmut ÖZBAY