Sayısal bir hidrolik pozisyon kontrol sistemi geliştirilmesi ve denenmesi
Design and testing of a digital hydraulic position control system
- Tez No: 21933
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada“Personel Computer”tipindeki bir bilgisayara bağlı, sayısal kontrol yapan hidrolik bir tahrik sistemi geliştirilmiş ve oluşturulan sistem deneysel olarak çalıştırılmıştır, önce sistemin analog kısmının modeli oluşturulmuştur. Sonra sayısal ve analog kısım bir arada incelenerek sistemin servo ve regülatör özelliğini veren transfer fonksiyonları z-transformu cinsinden bulunmuştur. Sisteme basamak biçiminde referans ve bozucu girişler uygulayarak durağan ve geçici cevapları, sinusoidal referans girişler için de durağan sinusoidal cevabı hesaplanmıştır. Tasarımı yapılan sistem daha sonra kurulmuş; basamak ve sinusoidal referans girişler için performans deneyleri yapılmıştır. Sonuçlar, sistemin yaklaşık 40 Hz frekansa kadar ±0,0181 mm doğrulukla konum kontrolü yapabildiğini göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Sayısal kontrol, Hidrolik pozisyon kontrol, Hidrolik kontrol
Özet (Çeviri)
In this study, a PC-driven, digital controlled hydraulic position control system has been developed and tested. First, the analog portion of the system has been modeled. Then, the digital and analog parts have been considered together and the transfer functions giving the servo and regulator characterictics of the system have been obtained using z-transf orras. Steady state and transient responses of the system have been calculated using step referance and disturbance inputs. Steady state sinusoidal response of the system has also been calculated. The system has been constructed and its performance has been tested experimentally by using step and sinusoidal referance inputs. The results show that the position of the actuator arm can be controlled with iO.0181 mm accuracy up to a frequency of approximately 40 Hz.Key Words : Digital Control, Hydraulic position control, Hydraulic control