Telekom sektöründe yeni trendler ve yeni ekonomi açısından değerlendirmeler
New trends in the sector of telecom and evaluations within the scope of the new economy
  1. Tez No: 219326
  2. Yazar: SELİN POSBIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YONCA GÜROL, PROF.DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Telekomünikasyon sektöründeki gelişmeler ve özellikle mobil teknolojilerdeki yenilikler hayatın her alanını etkileyecek kadar önem kazanmıştır. Yeni ekonomi açısından değerlendirildiğinde bu teknolojilerin kullanımı şirketlere büyük maliyet ve süreç avantajlarının yanı sıra önemli iş olanakları sunmaktadaır. Buna rağmen sektör oldukça geniş olduğundan firmalar genelde bu alandaki yeni fırsatları görmemekte ya da çekimser yaklaşmaktadır. Bu araştırmanın amacı, telekomünikasyon sektörünün tarihçesi ve bu günlere geliş sürecinden bahsederek yeni teknolojik olanakları basit bir dil ile anlatmaktır. Daha sonra okuyucuyu yeni ekonomi kavramı ile tanıştırarak yeni ekonominin nimetlerinden faydalanmanın getireceği yararlar açıklanmıştır. Mobil servislerin bugünü ve geleceğine ışık tutulmuş, ana amaç olan firmalara yeni fırsatları tanıtmak adına mobilite kullanımının yeni ekonomi açısından değerlendirmeleri ve firmalara yararlarına yer verilmiştir. Uygulama bölümünde türk insanının mobil teknolojilere yaklaşımı ve kulanım alışkanlıkları hakkında bilgi verilerek fırsat alanlarına dikkat çekilmiş, sonuç bölümünde tüm bu araştırma ve uygulama verileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu araştırmanın devamı niteliğinde yapılabilecek çalışmalara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The improvements in the sector of telecommunication and especially the breakthrough in thetechnology of mobile telecommunication has become so important to have affects on every aspect of daily life. When it is evaluatd within the concept of The New Economy, using this technology benefits firms not only in terms of cost and improved business processes, but also new business opportunities. However, the firms behave quite inactive about taking those opportunities as the sector is rather wide and complicated. One of the aims of this research is to mention the new technological opportunities in a simple way, by starting from the history of telecommunications sector and how the sector reached to its position today. After that, the concept of The New Economy has been introduced to the reader and benefits of evaluating its opportunities has been implied. The today and future of the mobile services has been enlightened and evaluations of the usage of mobility in terms of the new economy has been mentioned in order to introduce the existing opportunities and benefits to the firms. In the section of application, the reader has been informed about the statistics of the usage of mobile technologies by turkish people, the opportunity areas has been implied. In the results section, all the theoretical end practical background has been evaluated. In addition, the document includes suggestions for further studies.