Ortotropik yapıya sahip kompozit malzemeden yapılmış kademeli millerde burulma momenti etkisinde oluşan gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
An Analysis for the stress distribution due to the torsional moment's effect on orthotropic composite material shouldered shaft by finite element method
  1. Tez No: 21934
  2. Yazar: S.HİLMİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ORTOTROPİK YAPIYA SAHİP KOMPOZİT MALZEMEDEN YAPILMIŞ KADEMELİ MİLLERDE BURULMA MOMENTİ ETKİSİNDE OLUŞAN GERİLMELERİN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) S. Hilmi YAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 1992 ÖZ Bu çalışmada; ortotropik yapıya sahip kompozit malzemeden yapılmış içi boş kademeli millerde burulma momenti etkisinde oluşan gerilmelerin dağılımı, sonlu elemanlar yöntemi ve deneysel olarak incelenmiştir. Elastisite teorisinin temel amacı, elastik cisimlerin iç. ve dış etkiler altında davranışlarını inceleyerek gerilme ve şekildef iştirmeleri arasında matematiksel bağıntılar kurmaktır. Dolayısıyla Elastisite teorisi elastik cisimlerin, kuvvetlerin etkisine vermiş olduğu karşılığın incelenmesi ile meşgul olur. Elastisite teorisi içinde ve ortotropik kompozit malzeme teorilerinin dikkate alınması ile modeli kurulan problemin çözümü, sonlu elemanlar yöntemi ile yapılmıştır. Kayma gerilmeleri t^a ve Tf« gerilme fonksiyonu tanımlanması ile bulunmuştur. Deneysel çalışmalar için iki ayrı açılı (45* ve 60°) sargı ile kompozit kademeli miller, CNC kompozit sargı makinasında iki kademede toplam 62 katmandan (shell eleman) oluşacak şekilde imal edilmiştir. Deneysel olarak, miller üzerine yapıştırılan strain gauge' ler ile hazırlanan deney düzeneğinde uygulanan burulma momentinden oluşan gerilmeler hesaplanmıştır. Sonlu elemanlar ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, sonlu elemanlar sonuçlarının kabul edilebilir bir yaklaşıklıkta olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 625.03.02.... - 625.02.08 Anahtar Kelimeler : Sonlu Elamanlar, Ortotropik Kompozit, Kademeli^Mil, Burulma" Momenti, Kayma Gerilmesi, Strain Gage Sayfa Adedi : 148 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS FOR THE STRESS DISTRIBUTION DUE TO THE TORSIONAL MOMENT'S EFFECT ON ORTHOTROPIC COMPOSITE MATERIAL SHOULDERED SHAFT BY FINITE ELEMENT METHOD (M.Sc. Thesis) S.Hilmi YAVUZ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1992 ABSTRACT The stress distribution due to the torsional moment's effect on shouldered shaft which is made of orthotropic composite material, was studied experimentaly and using finite element method. The basic purpose of the elasticity theory is to establish a mathematical relations with stress and strain by analyzing elastic objects under the internal and external effects. Therefore elasticity theory deals with the reaction of elastic objects to the forces. Finite element model of problem was modeled by regarding the' elasticity theory and orthotropic composite material theories, then was made by finite element method. Shear stresses was identified by x « and t « stress function definition. For the experimental studies, two different angle ( 45° and 60° ) windage and composite shouldered shafts, were manufactured as double stepped having total 62 layer by CNC filament composite winding machine. The stresses due to torsional moment were computed in experiment set up with the help of strain gage attached on shafts. The results of the finite element were found an acceptable proxmity when finite element and experimental results were compared. Science code : 625.03.02. - 625.02.08 Key words : Finite Element, Orthotropic Composite, Shouldered Shaft, Torsion, Shear Stress, Strain Gage Page number : 148 Adviser : Assist.Prof.Dr. Mahmut ÖZBAY