Bilgisayarın telefon bağlantısı yapabilmesi için elektronik bir ara devre dizaynı
A Circuit designed and constructed to make the telephone communication easy and quick
  1. Tez No: 21935
  2. Yazar: NEDİM İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
BİLGİSAYARIN TELEFON BAĞLANTISI YAPABİLMESİ İÇİN ARA DEVRE DİZAYNİ (Yüksek Lisans Tezi) Nedim İSKENDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1992 ÖZ Bu çalışmada bir bilgisayarın telefon hattı üzerinden bir başka telefon abonesine mesaj iletebil mesi ve bağlı bulunduğu telefon abonesine gelen mesajları kaydedebi İmesini sağlamak üzere bir devre tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu devre, özellikle karşı abonenin aranması sırasında telefon hattında bulunan sinyalleri kontrol ederek hattın mesaj iletmeye uygun olup olmadığına karar verebilmek üzere bir kontrol devresini, telefon hattı için çeşitli özel amaçlı devreleri ve A/D, D/A çevrici devrelerini bünyesinde bulundurmaktadır. Tasarımlanan ve gerçekleştirilen devre tam olarak telefonun işlevini yerine getirmekte ve bilgisayarın telefon hattına bilgi aktarması veya hatta bulunan bilgiyi alması için gerekli koşulları kontrol eder ve bu koşulların sağlanıp sağlanmadığını bilgisayara bildirmek üzere gerekli uyarı sinyallerini hazırlamak tadır. Belirtilen devre tüm kontrol sinyallerini bilgisayar hattından alır ve bu sinyallere göre gerekli işlemi yeri getirir. Yapılan çalışma sonucunda ilgili kontrol sinyalleri simule edilerek, testler ve deneyler neticesinde devrenin çalıştığı görülmüştür. Bu şekilde düzenlenen testlerin sonuçları 3 ncü kısımda geniş bir şekilde bulunmaktadır. I
Özet (Çeviri)
A CIRCUIT DESIGNED AND CONSTRUCTED TO MAKE THE TELEPHONE COMMUNICATION EASY AND QUICK (M.Sc. Thesis) Nedim İSKENDER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SECIENCE AND TECHNOLOGY January 1992 ABSTRACT In this study, the design and construction of a circuit, which allows a computer to have a phone call and send a prepared message there and have some messages from the phone when anybody called that phone is aimed. Actually a circuit is designed and constructed to make the telephone communication easy and quick. Main parts of the circuit are A/D converter, D/A converter, keyboard simulator circuit, bell dedection circuit and signal dedection circuit. Timing and control signals are created in the computer and one can control every function of the circuit by preparing a software. Mainly the circuit acts as it is A/D or D/A converter. When it is calling another phone firstly it checks the status of the phone line, then it dials the phone number if the line is suitable, if not it waits until the status of the phone line is suitable to call. If another one calls us then the circuit create a signal to inform the computer that the bell of the telephone machine rings. In the study, the software for the computer is left as a further study. II