İnsan kaynakları yönetiminde performans teknolojisi modeli ve makina mühendisliği alanında bir uygulama
Human performance technology in human resource management and a practice on mechanical engineering
  1. Tez No: 219342
  2. Yazar: ONUR MUHTEŞEM ÇAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
nsan Performansı Teknolojisi Modeli ile; çalısanların, çalıstıkları organizasyonlarda kendilerinden beklenen performansı gösterebilecekleri organizasyon yapısının olusturulması hedeflenmektedir. Bu çalısmada; tüm çalısanların, kendilerinden beklenen performansı gösterebilecekleri yapının olusturulmasıyla ilgilenenlere, yol gösterici olmak adına öncelikle performans teknolojisi modeli ve bu modelin olusturulma süreçleri incelenmistir. Buradaki tek amaç; çalısanların, kendilerinden beklenen performansı gösterebilecekleri organizasyon yapısının olusturulması degil, aynı zamanda çalısan motivasyonunun yüksekseltilmesi ve organizasyon hedeflerinin, kisisel hedefler gibi benimsenmesinin saglanmasıdır. Bu çalısma, öncelikle islevsel ve uygulanabilir bir performans teknolojisi modeli ortaya koymayı hedeflemektedir. lk okundugunda daha çok sayısal ya da bir baska deyisle mühendislik çagrısımı yapan teknoloji kelimesi, burada aslında ilgili yöntem ve araçların tümünü kapsayan bütünsel bir süreci ifade etmektedir. Yani performans teknolojisi; performans sorunlarının belirlenmesi, belirlenen sorunların ana neden analizlerinin yapılması, uygun çözümlerin seçilmesi, uygulanması ve de son olarak sonuçların degerlendirilmesi sürecindeki tüm yöntem ve araçları ortaya koyan bir model olacaktır. Uygulama bölümünde ise, mühendisligin yogun olarak kullanıldıgı ve çalısan performansının, çalısan kalıcılıgının çok önemli oldugu mühendislik alanlarından biri olan makine mühendisliginin mekanik tasarım dalında bir çalısma yapılacaktır. Anahtar Kelimeler : Performans, Teknoloji, Performans Teknolojisi, nsan Performansı Teknolojisi Modeli, Makine Mühendisligi, Mekanik Tasarım.
Özet (Çeviri)
Improving the human performance with human performance technology is very comprehensive but also very effective thing. The companies have to prepare a suitable working conditions for their human resource to get their best performance. After the companies had prepared their visions for the future, they had to reduce it for their all workers and for all levels of campany. All the single workers whom are building the whole company, must notice the reduced little parts of the company?s vision and the role of their performance for future. Human performance technology helps companies to achieve their visions. Also human performance technology helps companies to reduce their visions to little strategic plans so that all the workers could feel the vision more powerful. Firstly this study will explain the basic princibles of human performance technology and the main process of human performance technology model in action. Secondly, it will explain the extend of mechanical design works of mechanical engineering . The companies whom had realized that the success is not only about the financal results, but about making working conditions suitable for all workers and having productive permanent human resource, are accepting the power of human performance technology model. This study is a strong wizard for the companies whom are beileve the power of human performance forever.???..?????????????????????????.. Keywords : Performance, Technology, Performance Technology, Human Performance Technology, Mechanical Engineering, Mechanical Design.