Bir direniş hareketi olarak HAMAS
HAMAS as a resistance movement
  1. Tez No: 219343
  2. Yazar: ERSİN DOYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ATACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalısmada Filistin siyasetinde El-Fetih ile birlikte iki önemli hareketten biri olan HAMAS (slami Direnis Hareketi) çesitli boyutlarıyla analiz edilmistir. HAMAS incelemesine geçilmeden önce HAMAS'ın hangi tarihsel ve sosyo-politik süreç sonucu ortaya çıktıgının önemli oldugu düsünüldügünden, Filistin Sorunu tartısılmıstır. Filistin Sorunu 60 yıla yakın bir zamandır Ortadogu cografyasındaki en temel sorun olma özelligini sürdürmektedir. Sorunun temelinde srail'in Filistin topraklarını isgal etmesi ve bu isgal dolayısıyla milyonlarca Filistinlinin yersiz yurtsuz edilmesi yatmaktadır. Ayrıca srail 1967 yılından beri sistematik bir biçimde Güney Afrika'daki ırk ayrımına dayanan Apartheid rejiminin temel araçlarını kullanmaktadır. srail, isgali kalıcılastırmak için suikastlerden, sürgüne, Filistin topraklarında yasadısı yüzlerce Yahudi yerlesim yeri açmaktan Filistinlilerle sraillileri ayıran duvar ve tel örgüler yapmaya kadar birçok Apartheid yöntemini uygulamaya koymustur. Tezin ilk iki bölümünde sırasıyla srail isgalinin mahiyeti ve özellikleri ile 20. yüzyıl boyunca Filistin halkının sosyal tarihi incelendikten sonra, bu temel bilgiler üzerine üçüncü ana bölümde HAMAS hareketi analiz edilmistir. Filistin 1930'lardan itibaren Müslüman Kardesler Hareketi temelinde bir slami harekete sahip olmustur. 1987 yılına gelene kadar Müslüman Kardesler'in Filistin'de örgütlü olan kolu Filistin siyaseti ve srail'e karsı direniste ön planda olmamıs, daha çok toplumsal hizmetler ve toplumun slami yönde dönüsümü ile ilgilenmistir. Ancak 1987 yılında srail isgaline karsı baslayan I. ntifada (Direnis) ile birlikte önemli bir dönüsüm geçiren Filistin'deki Müslüman Kardesler Hareketi'nin kolu, HAMAS adını alarak isgale karsı aktif ve silahlı direnisi benimsemistir. Üçüncü bölümde bu tarihsel arkaplan tartısıldıktan sonra Oslo Süreci (1993-2000) ve 2000'de baslayan II. ntifada (El- Aksa ntifadası) boyunca HAMAS'ın izledigi yöntem ve siyaset analiz edilmistir. Bu bölümün son kısmında ise HAMAS'ın son yıllardaki yükselisi ve gerek yerel seçimlerde gerekse Ocak 2006'da gerçeklestirilen genel seçimlerde HAMAS'ın elde ettigi zaferin nedenleri ve iktidara gelen HAMAS'ın karsılastıgı çesitli zorluklar degerlendirilmistir. HAMAS bugün Filistin'de iktidar olan, ancak bir yandan srail isgaline karsı direnis yürütürken diger yandan Filistin halkı için temel önemdeki bazı ihtiyaçları kurdugu sosyal hizmet agları ile saglayan bir harekettir. slami bir dile sahip olan HAMAS hareketi, öte
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to analyze HAMAS (Islamic Resistance Movement) that is one of the most influential movements in Palestinian politics. Firstly, the Palestine Issue was discussed since it is important to understand in which context HAMAS has existed. The Palestine Issue has been the most fundamental problem in the Middle East for nearly 60 years. At the core of the problem lie the invasion of the Palestinian territories by Israel and the dispossession of the Palestinians because of this invasion. Since 1967, Israel has systematically used the similar mechanisms of the Apartheid regime in South Africa. With the aim of creating de facto realities on Palestinian territories, Israel has constructed hundreds of illegal Jewish settlements. Like settlements, the Apartheid Wall that has been constructing by Israel since 2002 separates the Palestinians and the Israelis. In the first and second parts of the thesis, the characteristics of the Israeli colonization of Palestinian territories and the social history of the Palestinian people were examined. In the third main part, the HAMAS Movement was analyzed. Palestinian territories have always had an Islamic movement since 1930s. However, until 1987 the Palestinian Muslim Brothers, the main Islamic movement in Palestinian territories, had not been active against the Israeli invasion. With the first Intifada (1987-1993) the Palestinian Muslim Brothers changed both its name and strategies. Beginning with the first Intifada, the ?new? HAMAS movement embraced active and armed struggle against the Israeli invasion. In the third part, firstly, this historical background was discussed; then the tactics and policies of HAMAS during the Oslo Process (1993-2000) and the Second Intifada (Al-Aqsa Intifada) that began in September 2000, was analyzed in detail. In the last section of the third part, the reasons behind the HAMAS?s rise and the election triumph in January 2006 was analytically examined. In this section, the difficulties that HAMAS has encountered during its government were elaborated on. Today, HAMAS is a movement that is governing the Palestinian people, but at the same time resisting against the Israeli invasion of the Palestinian territories. Additionally, this movement provides the main social services for the Palestinian people. HAMAS is a resistance movement that has an Islamic discourse, but struggles for an independent Palestinian nation-state in the certain territories, the occupied Palestinian territories in the 1967 Arab-Israel War, including East Jerusalem, West Bank and Gaza Strip.