Profesyonel olarak futbol oynadıktan sonra aktif sporu bırakan futbolcuların kardiyovasküler risk profillerinin incelenmesi
Evaluation of cardiovascular risk profiles of soccer players who relinquished after professionally played
  1. Tez No: 219351
  2. Yazar: SERHAN KARTALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Spor, Cardiology, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde modern yaşantının ve teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıklar, insanların her geçen gün biraz daha hareketsiz kalmalarına neden olmaktadır. Bu hareket azlığı, Hypokinetic Disease (hareket azlığı hastalıkları) adı verilen yeni bir hastalık grubunun doğmasına neden olmuş ve bu hastalıklar günümüzde en çok can alan hastalık gruplarından birisi durumuna gelmiştir. Kalp-Damar hastalıkları ise bu grubun başını çekmektedirBu çalışmanın amacı, profesyonel düzeyde futbol oynadıktan sonra aktif sporu bırakan futbolcuların sigara faktörünü de göz önünde bulundurarak genel sağlık durumlarını ve kardiyovasküler risk profillerini araştırmaktır.Araştırmaya en az 10 yıl profesyonel olarak futbol oynamış ve 45-50 yaş aralığında olan 80 erkek futbolcu ve 40 kişilik kontrol grubu katılmıştır. Deneklerin kişisel bilgileri kişisel bilgi formundan tespit edilmiştir. Araştırmada 6 grup oluşturulmuştur. 1. grup sigara kullanmayan kontrol grubu, 2. grup sigara kullanan kontrol grubu, 3. grup sporu bırakmış ve sigara kullanmayan grup, 4. grup sporu bırakmış ve sigara kullanan grup, 5. grup spora devam eden ve sigara kullanmayan grup, 6. grup spora devam eden ve sigara kullanan grup şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Today the convenience due to modern life style and technological developments make people to be more inactive everday. This less inactivity has cioned a name called Hypokinetic Disease and has now become one the most deadly group of diseases. Cardiovascular diseases are leading the group.The aim of this study was to investigate general health status and cardiovascular risk profiles of soccer players who stopped active playing with consideration of cigarettes smoking factor.In the study 80 male aged between 45-50 soccer players who professionnally played at least 10 years and 40 individuals as control group were included. Personel details of subjects were obtained from personel detail forms. Six groups were allocated in the study. 1. group non-smokers control group, 2. group smokers control group, 3. stopped sports and non-smokers, 4. stopped sports smokers, 5. continue to sports and non-smokers and 6. group continue to sports and smokers.