Homojen koşullarda, konsantre NaCl çözeltisinde Cu(I)'in moleküler oksijenle oksidasyonunun kinitiğinin incelenmesi
- Tez No: 21944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, konsantre NaCl çözeltilerinde, CuCl'nln çözülmüş moleküler oksijen tarafından homojen oksidasyonu bir kesikli reaktörde incelenmiştir. 0,0725 M HCl ve 2 M NaCl çözeltisinde, CuCl'nin başlangıç konsantrasyonu _3_3 3,82x10 M - 9,26x10 M aralığında değiştirilerek, homojen reaksiyon hızının aşağıdaki bağıntı.ile ifade edilebile¬ ceği bulunmuştur. 0 8 _4540.4/T1,5_3 _1 R = 4,554 x 10 e[Cu(D] [O ] (mol dm s ) 2 Ayrıca reaksiyon hızına CuCl, NaCl etkisi de araştırıl- 2 mistir. Reaksiyon hızına, başlangıçtaki CuCl konsantras- 2 yönünün hiçbir etkisi olmadığı görülmüştür. Diğer taraf¬ tan, NaCl konsantrasyonu (2 - 3 M) ile homojen reaksiyon hızının yavaşladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The homogenous oxidation of cuprous chloride in concentrated NaCV solutions by dissolved molecular oxygen was studied using a batch reactor. The rate of homogenous reaction in 0,0725 M HC1 and 2M NaCl solutions was represented by the expression; 8 _4540.4/T 1,5 _3 _1 r = 4.554 x 10 'e [Cu(I)] [0 ] mol dm s 2 _3 _3 with Cu(I) concentrations from 3.82 x 10 M to 9.26 x 1 0 M and a temperature range between 20-30 'C. The effect of initial NaCl and CuCl concentrations on the reection rate 2 was also investigated. Cupric chloride concentration has no influence on this rate. On the other hand, NaCl (2-3 M) showed an inhibiting effect on the homogenous rate of reaction. ti: