Türk Basını'nda etik sorunu ve ?tetikçilik? kavramı
The problem of ethics in Turkish media and the concept of ?trigger-media
- Tez No: 219456
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 762
Özet
Türk basınında 2000'li yıllardan itibaren etkili olan ?tekelleşme? olgusu,beraberinde pek çok sorunu getirmiştir.Bunlardan en önemlisi, ?tetikçilik? diye tanımlanabilecek olgudur.Medyada ?tetikçilik?, yazdığı yazılarla ve tutumuyla, patronunun sahibiolduğu holdingin çıkarlarını savunan gazeteciye verilen isimdir.Türkiye'deki gazetelerin sahipleri, aynı zamanda çeşitli sektörlerde faaliyetgösteren dev şirketlerin de patronları oldukları için, rakipleriyle her fırsatta mücadeleetmektedirler.İşte bu noktada, özellikle büyük gazetelerin köşe yazarları, kendi patronlarınıkorumak adına, rakip gazetelerin patronlarını sürekli eleştirmeyi son yıllardaalışkanlık haline getirmişlerdir.Bu durum da, Türk basınının etik açıdan körelmesine neden olmuştur.Asıl görevleri halkı aydınlatmak olan gazete yazarları, ne yazık kipatronlarının çıkarlarını savunmaktan dolayı buna pek fırsat bulamamaktadır.Bu tezin konusu da, halktan kopuk, çıkarları için mücadele eden ve holdinglerarasındaki mücadeleyi ?medya savaşları?na dönüştüren ?tetikçi? gazetecilerintutumlarını irdelemektir.Çalışmanın amacı, ?tetikçilik? olgusunun belirgin şekilde ortaya çıktığı 2002-2007 yılları arasını kapsayan son 5 yıllık dönemi, kronolojik bir çizgi izleyerek,gelecek kuşaklara bir ?ibret belgesi? olarak aktarmaktır.Çalışmanın yöntemi de, bu kronolojik çizgiyi yakın tarihin arşiv belgeleriyledestekleyerek, ?tekelleşme? olgusunun vardığı aşamayı gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
The concept of ?monopolization? which has been prevailing in TurkishMedia since 2000?s, has brought along numerous problems.Of these problems the most important one is a phenomenon that can bedefined as ?trigger-media?.In media ?triggerman? is a term used to define the journalists who seek toprotect the interests of the company owned by their bosses by the articles they writeor the attitude they adopt.As the newspaper owners in Turkey are at the same time the owners of giantcompanies operating in assorted fields, they compete with their rivals on alloccasions.At this very point, in recent years, especially the columnists of importantnewspapers, unfortunately, have made a habit of criticizing the bosses of the rivalfirms incessantly for the sake of protecting their own bosses and their interests.And it is hardly surprising that this situation has resulted in an ethicalcorruption in Turkish Media.The journalists whose actual duty is enlightening the public do unfortunatelyfail in discharging their duties due to their devotion to advance the interests of theirbosses.The theme of this thesis is the attitudes of these newspaper ?triggermen? cutoffrom the public, struggling for the benefits of their bosses and having transformedthe competition between the companies into media struggles.The purpose of this study is to deliver a report to the prosperity on the 5 yearperiod including the years between 2002 and 2007, in which the phenomenon of?trigger-media? showed its face distinctly, in a chronological order to serve as alesson.