Siyasal tercih ve düşünce üzerinde değerlerin etkisi (siyaset ve değer ilişkisi ya da iletişimin siyasalı)
Influence of values on political thought and political preferences (politics and value relation or communication of politics)
- Tez No: 219461
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE YAVAŞGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalısma, siyasal iletisim sürecinde siyaset ve deger iliskisini esas alarak degerlerin siyasal düsünce ve tercih üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kültürün etkisindeki gözlemlenebilen davranıslar olarak ortaya çıkan deger, bu tanımından yola çıkarak bireysel ve toplumsal açıdan psikoloji, sosyoloji, felsefe baglamlarında ele alınmıs, nihayet siyasal iletisim sürecinde siyaset ve deger iliskisi, siyasal sürecin iletisim boyutunu kuran `sine qua non' unsurlarla birlikte açımlanmaya çalısılmıstır. Medya, kamusal alan ve çatısma/uzlasma kavramlarına da yer vererek özellikle siyasal kültür ve Türk siyasal kültürünün yapısal özellikleri betimlenmistir. Tüm bu kavramların içinde yer aldıgı süreci ve bu süreçte degerin etkisini ortaya koymak amacıyla Istanbul'un Sarıyer Ilçesi örneklem olarak seçilmis, ?basit rastlantısal yöntem? ile belirlenen ilçede ikamet eden 528 kisiyle önceden olusturulmus soru formuna baglı kalınarak görüsmeler yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to handle the effect of values on political thought and preferences, by considering the relation between politics and value through political communication process. Value which emerges as observable behaviors under the impact of culture, is treatised within the contexts of pschology, sociology, and philosophy; and consequently relation between politics and value through political communication process is analyzed in relation with the ?sine qua non? patterns that produce the communicative dimension of political process. In particular, political culture and structural characteristics of Turkish political culture are described, and history of Turkish politics, features of political parties and their leaders are studied by assessing terms such as media, public sphere, conflict/reconciliation In order to exemplify the process that was produced by the mentioned terms, and in order to exhibit the influence of value on the process or the interaction of the political process and the value, Sarıyer district of Istanbul is chosen as sample, 528 dwellers of the district are interviewed in conformity ith the prepared survey forms.