İnternet reklamcılığı: Etik ve hukuk sorunsalı
Internet advertising: Ethical and legal issues
  1. Tez No: 219462
  2. Yazar: DİLEK GÖRKEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma içerisinde, günümüzün en yaygın iletişim mecralarından birisi olan internet aracılığıyla tüketiciye ulaşan reklam iletileri, etik ve hukuk kurallar çerçevesinde incelenmektedir. İnternet ortamında yer alan reklamların etik ve hukuk kuralların dışına çıkarak kişiye verdiği zararın ortaya çıkarılması amacıyla; bir ay boyunca farklı kategorilerde yer alan 5 internet sitesi üzerinde yayınlanan reklam mesajları incelenerek içerik analizi yapılmıştır. İnternet reklamcılığının içeriğine baktığımızda; reklam iletilerinin tüketicinin isteği ve bilinci dışında tüketiciye ulaştığını, kişisel hak ve hürriyetlerin tersine kişinin mahremiyet alanlarına müdahale edildiği, kişinin tüketime yönlendirildiği ve reklam yasalarının internet ortamında kişiyi korumak adına yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the advertising messages which are reaching from one of the most widespread communication tool internet to the consumer, are analyzed from the perspectives of legal and ethical rights. The content analyze was made by observing the advertising messages on five web sites which include different categories for the purpose of discovering the harmful effects of unethical and illegal advertising messages on people. When we look at the content of the mesages it is discovered that; the advertising messages are reaching to the consumer without their wills and conscious, interfere people?s area of privacy on the contrary to personal rights and freedom, orientate people to consumption and advertising law is insufficient for protecting people on the internet.