Sosyal medya reklamcılığının yapısal sorunları
Structural problems of social media advertising
- Tez No: 854886
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ASRAK HASDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Sosyal medya reklamcılığı son on yılda mecraların çeşitlenmesi ile çok gelişmiştir. Ancak bu gelişmeyle eş zamanlı olarak alandaki sorunlar da çeşitlenmiştir. Basit görünmesine rağmen her geçen gün daha da karmaşıklaşan bu reklam türü değişik yapısal sorunlara sahip olmuştur. Bu reklam türüne has yapısal problemleri irdelemeyi amaçlayan, sosyal medya reklamcılığının etik, yapısal ve hukuki sorunlarını tespit etmeyi hedefleyen bu çalışma“Giriş”bölümü hariç üç ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde bu tez çalışmasının ana hatları, araştırmanın kapsamı, sorunu ve gerekçeleri anlatılmaktadır.“Sosyal Medya”başlıklı ikinci bölümde sosyal medya kavramıyla ilintili kavramlar, başka bilim alanlarıyla ilişkileri, teknik açıdan nasıl bir gelişme sürecinden sonra bugünkü aşamaya geldiği, kavramın tarihçesi, önemli sosyal medya mecralarının yapısı gibi değişik açılardan incelenmiştir.“Sosyal Medya Reklamcılığı”başlıklı ikinci bölümde değişik açılardan sosyal medya reklamcılığı anlatılmıştır. Reklam kavramından, internet reklamcılığına, dijital reklamcılık ve sosyal medya reklamcılığına erişilen süreç irdelenmiştir. Sosyal medya mecralarına ait reklam çalışmalarının nasıl yürütüldüğü, hangi işlemler sonucunda bu reklamların hedef kitlelere sunulduğu mecra temelli olarak ayrıntılı olarak anlatılmıştır. En son bölüm olan“Sosyal Medya Reklamcılığının Yapısal Sorunları”nın incelendiği bölümde ise öne sürülen teze ilişkin tespitlerde bulunulmuştur. Bu amaçla sosyal medya reklamcılığı alanında çalışan reklam profesyonelleri, meslek kuruluşlarının temsilcileri ile görüşülerek daha önceden tespit edilmiş sorun çerçevelerini sözlü/yazılı cevaplamaları istenmiştir. Buradan çıkan sonuçlar analiz edilerek sosyal medya reklamcılığının içinde bulunduğu duruma ilişkin tespitler yapılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen tüm bilgiler değerlendirilip yorumlanmış ve böylece sosyal medya reklamcılığı alanındaki yapısal, etik, teknik, hukuki sorunlara yönelik bir çerçeve ve çözüm önerileri çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre genel olarak dijital medya reklamcılığı, özel olarak da sosyal medya reklamcılığının çok ciddi teknik, etik, uygulama, çalışan ve ajans niteliği gibi alanlarda, reklamverenlerin ve hedef kitlelerin suistimal edilmesine neden olan sorunlarının varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media advertising has developed a lot in the last decade with the diversification of channels. However, simultaneously with this development, the problems in the field have also diversified. Although it seems simple, this type of advertising, which becomes more complex day by day, has various structural problems. This study, which aims to examine the structural problems specific to this type of advertising and to identify the ethical, structural and legal problems of social media advertising, consists of three main sections, except for the“Introduction”section. In the“Introduction”section, the outlines of this thesis study, the scope, problem and justifications of the research are explained. In the second chapter titled“Social Media”, concepts related to the concept of social media are examined from various perspectives, such as its relations with other scientific fields, what kind of technical development it has reached today's stage, the history of the concept, and the structure of important social media channels. In the second section titled“Social Media Advertising”, social media advertising is explained from different perspectives. The process from the concept of advertising to internet advertising, digital advertising and social media advertising has been examined. How advertising activities on social media channels are carried out and the processes through which these advertisements are presented to target audiences are explained in detail, based on the medium. In the last section,“Structural Problems of Social Media Advertising”, determinations were made regarding the thesis put forward. For this purpose, advertising professionals working in the field of social media advertising and representatives of professional organizations were interviewed and asked to respond verbally/in writing to the previously identified problem frames. The results were analyzed and determinations were made regarding the current situation of social media advertising. All the information obtained within the scope of the study was evaluated and interpreted, and thus, a framework and solution suggestions were tried to be drawn for the structural, ethical, technical and legal problems in the field of social media advertising. According to the results of the study, it has been determined that digital media advertising in general, and social media advertising in particular, has serious problems in areas such as technical, ethical, application, employee and agency qualifications, which cause abuse of advertisers and target audiences.