Globalleşme sürecinde insan kaynakları yönetiminde değişimler
The main changes in human resources management at the globalization edge
  1. Tez No: 219473
  2. Yazar: ALİ TEKİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Uluslararası ilikiler biliminde globalleme kavramı hızla bilim dalının adını dakapsamaya balamıtır. Globalleme sonucunda uluslararası ilikiler biliminde bualana giren ve ilikileri incelenen sadece devletler varken günümüzde ilikilerinyapısında ve organlarında deiiklikler olmutur. Dünyada hızla artan ticari ilikiler,haberleme ve kültür ürünleri transferleri uluslararası ilikilere yeni boyutlarkazandırmıtır.Dünya ?küçülüyor? ve ?küçülen? dünyada irketler, çokuluslu irketler uluslararasıgüçler arasında belirleyici rol oynayıp, devletlerin üzerinde bir etkinlie sahipolmaya balıyor. irketlerin bu derece büyümeleri ve globallemeleri insankaynakları yapılarında da deiimi gerektiriyor. Deien dünyaya uymak isteyen vefırsatları kaçırmak istemeyen irketler insan kaynaklarına yatırım yapıp, irketkültürlerini uluslararası deiime açıyorlar. Son yıllarda ülkemizde de gidereketkilerinin hissedildii globalleme çabaları ve bunun büyük irketlerde gözlenendeiiklikleri daha çok insan kaynakları yönetimi alanında olmutur.Çalımada globalleme ve insan kaynakları yönetimi geliiminin paralellik taımaktave karılıklı etkileim içinde olduu açıklanmaya çalıılacaktır. Çalımadagloballeme ve insan kaynakları ile ilgili kaynaklardan ve ülkemizde faaliyettebulunan çokuluslu irketlerle yapılan mülakat çalımasından faydalanılacaktır.Sonuç olarak nsan kaynakları yönetimi etkin olan irketler globallemeyihızlandırdıı gibi, globalleme de insan kaynakları yönetiminin geliiminihızlandırmıtır. Globalleme sürecinde insan kaynakları yönetiminde önemlideiimler ve gelimeler kaydedilmi ve insan yönetimi kavramı farklılamıtır.Global sistemde insan kaynakları yönetimi aynılatırılarak, sistemde aynı dilikullanan yönetim hakim olamaya balamıtır. Globalleme büyük çaplı bir insankaynakları sınavıdır ve bu sınavı veren irketler, irket kültürlerinde deiimisorunsuz yaayacak, çalıanlar olaylara global bakabilecekler ve irketler globalarenada yer alabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization in the science of international relations has also started to coverthe name of the science as well. It was only the relations of states that were being studied andincluded within the framework of international relations, but changes have occured withinthe structure of relations and organizations as a result of globalization. Rapidly increasingtrade relations, communication and cultural products transfer in the world have broughtabout new dimensions to international relations.The globe is becoming smaller and corporations and multinational corporations arebeginning to play a determining role among international powers and becoming to beeffective upon states. Globalization and growth of the corporations to such an extent alsorequire changes within their human resources structure. Corporations that want to keep pacewith the changing world and do not want miss the opportunities, invest in their humanresources and expose their corporate culture to international changes. Globalization effortswhich are also being felt in our country lately and the changes observed in large corporationshave mainly been in the area of human resources management.In this study it will be put forward that globalization and development in human resourcesmanagement are parellel and interrelated. References related with globalization and humanresources will be researched and the survey made with multinational companies in thecountry will be used.To summarize; while the corporations with sound human resources management haveaccelerated globalization, globalization has also accelerated the development of humanresources management. Important changes and development have been realized in humanresources management during the process of globalization and the concept of humanresources management has differed. Human resources management has been unified withinthe global system and hence management using the same terminology within the systemhave started to be in power. Globalization is mainly a human resources examination and thecorporations that are successful in this examination will live a smooth transition in theircorporate culture change processes, employees would be able to think globally and thecorporation would be able to take place in the global arena.