Türkiye'de batıcılık tasavvurunun gelişimi ve dönüşümü
Development and transformation of the image of Westernism in Turkey
  1. Tez No: 219479
  2. Yazar: FARUK DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
II. Viyana kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması ve sonraki yüzyıllardasonu çoğunlukla yenilgi ile biten uzun savaşlar, Osmanlı'dan CumhuriyetTürkiyesi'ne uzanan tarihsel süreçte, askerî, idarî, malî, siyasî, sosyal ve fikrî alandabüyük bir devinim ve dönüşüme yol açtı. Tanzimat, Islahat Fermanı, Kanun-i Esasi,Meclis-i Mebusan, Yeni Osmanlılar, Jön Türkler, İttihat ve Terakki ve nihayetCumhuriyet hep bu devinim ve dönüşümün sonuçlarıdır.Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan son 200-250 yıllık tarihsel süreçte ortayaçıkan devinim ve değişim talepleri, idealize edilen güçlü devlet ve toplum modelleriolarak çoğunlukla, batı (garb), batılılaşma (garblılaşma), batıcılık (garbcılık),muasırlaşma (çağdaşlaşma), Avrupalılaşma gibi kavramlar üzerinden dile geldi. Bukavramların tarihsel, siyasal, düşünsel ve kültürel uzanımlarının iç içe geçmişliği,meseleyi çok katmanlı ve karmaşık bir tasavvur hâline getirmiştir.Bu çalışmada, batıcılık tasavvurunun; tarihsel, siyasal, düşünsel, kültürelkategorilerde gelişimi ve dönüşümü ele alınmakta ve son kertede toplumsal vebireysel düzeyde ne anlama geldiği tartışılmaktadır. Batıcılık tasavvuru tanımlaması,o ana değin bireyin içinden geçtiği, kültürel kodlarının şekillendiği (öznel) dünyanındışında, epistemik bir meydan okumayla karşılaşması ve bunun sonucunda bu yeni(dış) dünyadan zihnin bir `fikir peyda etmesi' ve sonra bunu `gözünün önünegetirerek, hayal ederek, zihinde (buna) bir kişilik kazandırma' çabasını ifade eder.Dolayısıyla Batıcılık tasavvuru, tarihsel bir tecrübe olarak Batılılaşma sürecinde elde(peyda) edilen düzenleyici, dönüştürücü bilginin epistemik ve kültürel çerçevesineişaret etmektedir. Bu yeni epistemik durum, entelektüellerin, bilim adamlarının veyönetici kadroların, geçmiş-gelecek, gelenek-modernlik, eski-yeni, ileri-geri gibiikirciklikler arasında bocalamasına ve toplumsal düzeyde `işlevsiz kalmasına' ve`çarpıklıklar alanında yüzmesine' yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The failure in Vienna in 1683 and the long unsuccessful wars afterwards ledto a big transformation in the military, administrative, economic, political, social andintellectual fields throughout the historical period from the Ottomans to the Republic.The Tanzimat and Islahat Decrees, Constitution, the Parliament, New Ottomans,The Young Turks, the CUP, and the Republic are all consequences of thistransformation.The demands for change observed in the last 200-250 years of Turkish historyexpressed their ideals of a strong state and society usually through such concepts asthe West, Westernism and Westernization, modernization, and Europanization. Theintermingling of the historical, political and cultural implications of these conceptsimplies the complex and multi-layered character of this issue.This study examines the historical, political and intellectual development andtransformation of Westernism and explores its meaning at the individual and societallevel. The concept of Westernism may be defined as a process in which theindividual faces an epistemic challenge from without his/her subjective world (wheretheir cultural codes are formed), as a result of which his/her intellect `produce anidea? and then tries to `imagine and concretize? it. Therefore, the Westernist idealrefers to the epistemic and cultural framework of transformative knowledge wieldedin the process of Westernization. This new epistemic condition leads intellectuals,scientists and administrators to experiencing such dichotomies as past and present,tradition and modernity, and old and new, and, as a result, to their defunctionalizationin societal issues.